Budzisz się rano. Czujesz się znakomicie! Pewnie chętnie poleżałbyś jeszcze chwilę w łóżku, ale trzeba już wstać. Wypijasz filiżankę kawy, zjadasz śniadanie. Wychodzisz z domu i szybkim krokiem idziesz do pracy. Ten dzień, od samego rana, wygląda tak, jak większość Twoich dni. Poświęcasz czas na te same, rutynowe czynności. Twoje codzienne obowiązki i zapełniony kalendarz nadają życiu ten sam, równy rytm. I nie zdajesz sobie sprawy, że wyjątkowo blisko zachodzą zmiany, które sprawią, że pewnego dnia tego rytmu, do którego już się przyzwyczaiłeś, zabraknie.
W wielu przypadkach choroby prostaty nie dają na początku żadnych objawów. Mężczyzna nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w jego organizmie rozwija się schorzenie, które może zrujnować nie tylko jego zdrowie, ale także życie. Rak prostaty, bo o nim mowa, to wyjątkowo trudny przeciwnik. Bardzo często atakuje organizm, nie dając przy tym żadnych objawów przez długi czas. Osoba, którą dotknie, może zauważyć pierwsze symptomy tej choroby w chwili, gdy ta osiągnie już bardzo zaawansowane stadium. Zdarza się też, że wczesne objawy raka, np. problemy z oddawaniem moczu czy niezbyt intensywne bóle są bagatelizowane, a odpowiedzialność za ich pojawienie się zrzucana na inne choroby. Wielu panów postępuje podobnie w przypadku pozostałych problemów związanych z prostatą, np. przerostu stercza. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek objawy, często są po prostu lekceważone. Niestety, efekt tych zaniedbań może być po prostu tragiczny.
15 września 2024 – Europejski Dzień Prostaty
15 września obchodzimy Światowy Dzień Prostaty. Nie oszukujmy się, dla większości to po prostu kolejne, niewiele znaczące wydarzenie, o którym do tej pory wiedzieliśmy bardzo mało, a może wręcz nic. A to przecież znakomita okazja, by sprawdzić, czy nic nie zagraża naszemu zdrowiu, a może nawet je uratować! Wystarczy proste badanie krwi – określenie poziomu PSA, by wykryć raka. Odbiegający od normy, zbyt wysoki poziom PSA może wskazywać na problemy z prostatą, takie jak stan zapalny, przerost gruczołu lub właśnie raka.
Warto się badać i porozmawiać z lekarzem
A przecież rak prostaty wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny. Szanse na jego pokonanie są bardzo wysokie, jednak najważniejsza jest wczesna diagnoza. Specjaliści z Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl w Piasecznie mają na swoim koncie wiele wygranych potyczek z tym podstępnym przeciwnikiem. Ich codzienna praca i medyczne sukcesy udowadniają, że wczesne rozpoznanie połączone z odpowiednimi umiejętnościami lekarzy, mogą oznaczać dla pacjenta całkowity powrót do zdrowia.
Dlatego 15 września, a może kilka dni później, obudź się, wstań i nawet jeśli czujesz się znakomicie, poświęć kilkanaście minut na wykonanie badań PSA. To na chwilę wybije Cię z codziennego rytmu, ale może uratować Twoje życie.