Łagodny przerost gruczołu krokowego – leczenie farmakologiczne
W przypadku leczenia łagodnego rozrostu prostaty zazwyczaj sięga się po środki farmakologiczne. Głównym celem terapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie niepożądanych objawów. Regularne przyjmowanie leków powoduje lepszy odpływ moczu z pęcherza i w znaczący sposób zmniejsza ilość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji (procesie oddawania moczu).
Leczenie farmakologiczne rozrostu stercza zazwyczaj stosuje się w początkowym etapie schorzenia przy występowaniu małego i średniego nasilenia objawów. Obejmuje ono od dłuższego czasu kilka preparatów medycznych, które działają niemal na tej samej zasadzie. Główną grupę leków stanowią antagoniści receptora α1, inhibitory 5–α-reduktazy steroidowej, cholinolityki Leczenie farmakologiczne poprzedzone jest wizytą u specjalisty, oraz badaniami, które umożliwiają postawienie trafnej diagnozy.
Łagodny rozrost stercza – leczenie zabiegowe
Podstawowym wskazaniem do leczenia zabiegowego rozrostu stercza są przede wszystkim nasilone objawy, które są dla pacjenta uciążliwe lub efekty leczenia nie dają zadowalających efektów.
Wśród wskazań bezwzględnych wymienia się:
- przeszkodę podpęcherzową,
- powracające infekcje układu moczowego,
- nawracający krwiomocz,
- kamicę pęcherza moczowego,
- obustronne wodonercze i podwyższoną kreatyninę,
- całkowite zatrzymanie moczu.
Leczenie zabiegowe łagodnego rozrostu stercza ma na celu przywrócenie prawidłowego odpływu moczu z pęcherza moczowego i zazwyczaj obejmuje usunięcie nadmiaru gruczołu prostaty z jego centralnej części.
Jednym z minimalnie inwazyjnych zabiegów jest holmowa enukleacja gruczolaka stercza, inaczej HoLEP. Jest to zabieg, w trakcie którego usuwa się nadmierną tkankę gruczołu hamującą przepływ moczu. Do wykonania procedury wykorzystuje się laser holmowy, który pozwala lekarzowi bezboleśnie usunąć przerost.
Zabieg wykonywany metodą HoLEP pozwala zachować usuniętą tkankę, przez co można ją zbadać i określić jej charakter. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia szybką rekonwalescencję oraz pozwala w pełni usunąć przerost gruczołu. Ryzyko powikłań jest minimalne, co sprawia, że metoda jest bezpieczna.
Jakie są wady i zalety leczenia farmakologicznego oraz zabiegowego?
Sposób leczenia łagodnego przerostu stercza dobiera się na podstawie pozyskanych informacji o danym pacjencie. W trakcie wywiadu pacjent dopytywany jest o występujące objawy, które są klasyfikowane według uciążliwości oraz wpływu na codzienne funkcjonowanie.
Jedną z wielu zalet leczenia zabiegowego jest szybka skuteczność względem leczenia farmakologicznego. Natomiast leczeniem farmakologiczne jest całkowicie nieinwazyjne względem leczenia zabiegowego. Warto jednak wspomnieć, że leczenie farmakologiczne może nieść ze sobą negatywne skutki w postaci spadku libido, a nawet zahamowania wytrysku.
Należy pamiętać, że wymienione powyżej metody nie dają gwarancji całkowitego wyleczenia. W przypadku zabiegu HoLEP, który jest wykonywany w naszym szpitalu, lekarze są w stanie usunąć przerośniętą tkankę.
Jednak po pewnym czasie od wykonania zabiegu może zajść konieczność jego powtórzenia. Wynika to z faktu, że przerost po pewnym czasie może nawrócić. Natomiast leczenie farmakologiczne umożliwia jedynie zmniejszenie przerostu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala nam reagować w przypadku nawrotu schorzenia i w następstwie podjąć kolejne kroki w kierunku jego zatrzymania.
Najważniejsza jest diagnostyka i wczesne leczenie
Najważniejszym krokiem jest profilaktyka i podjęcie leczenia łagodnego przerostu stercza na jak najwcześniejszym etapie. Dlatego też tak ważne są coroczne wizyty kontrolne u urologa, który skieruje na odpowiednie badania. Wstyd to tylko wymówka.
W ramach walki ze schorzeniami prostaty organizowane są akcje informacyjne i nawołujące do działania jak np. Movember czy Mosznowładcy. Dotyczą one co prawda profilaktyki raka prostaty, ale zachęcamy do uwzględnienia wizyt urologicznych w swoim rocznym kalendarzu profilaktyki zdrowotnej.
Odpowiednio postawiona diagnoza pozwala na dobór optymalnej formy leczenia. Pacjent z łagodnym rozrostem stercza zawsze powinien być pod opieką lekarza specjalisty i ściśle stosować się do proponowanych zaleceń. Przede wszystkim nie wolno przerywać rozpoczętego leczenia, nawet po nastąpieniu poprawy i regularnie badać prostatę u urologa.
Podsumowanie
Problem, który dotyka co drugiego mężczyznę, nie powinien być tematem tabu. Regularne wizyty lekarskie, badania i podjęcie leczenia łagodnego przerostu stercza w znaczący sposób mogą poprawić komfort życia. Dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy podczas oddawania moczu, należy jak najszybciej zgłosić się do urologa.
Źródła:
- http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?1916
- https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/viewFile/12061/9939
- https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/245836/szopinski_chlosta_et-al_leczenie_farmakologiczne_lagodnego_rozrostu_stercza_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- https://www.termedia.pl/Lagodny-rozrost-stercza-8211-diagnostyka-i-leczenie,8,8864,0,0.html