Umów wizytę
Ból przy oddawaniu moczu – o czym może świadczyć? Przyczyny i leczenie

Ból przy oddawaniu moczu – o czym może świadczyć? Przyczyny i leczenie

Data publikacji: 07.06.2024 r.

Dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu w większości przypadków wskazują na toczące się w drogach moczowych zapalenie. Jednak za jego powstanie mogą być odpowiedzialne także inne czynniki. Dlaczego boli przy oddawaniu moczu i jak pozbyć się dyskomfortu?

Co oznacza ból przy oddawaniu moczu? Przyczyny

Pojawienie się bólu podczas mikcji może być oznaką różnych schorzeń. Najczęściej za jego występowanie odpowiedzialne są infekcje bakteryjne, choroby układu moczowego, ale również inne dolegliwości. Co jeszcze przyczynia się do jego powstania?

  • Zakażenia układu moczowego (ZUM) wywołują je bakterie (najczęściej E.coli), których obecność w cewce moczowej powoduje stan zapalny. ZUM dotyka w szczególności kobiety.
  • Kamienie nerkowe, czyli wytrącające się w drogach moczowych złogi. Ich powstaniu sprzyjają częste zakażenia układu moczowego, zastój moczu oraz dna moczanowa. Sprawdź, skąd się biorą kamienie nerkowe.
  • Podrażnienia lub urazy — spowodowane cewnikowaniem, cesarskim cięciem lub stosowaniem podrażniających mydeł i żeli intymnych. Mogą też wystąpić na skutek stosunku seksualnego.
  • Infekcje przenoszone drogą płciową — ból przy oddawaniu moczu mogą powodować także choroby weneryczne, takie jak chlamydia czy rzeżączka.
  • Przerost lub zapalenie gruczołu krokowego — na problemy z prostatą narażeni są zwłaszcza starsi mężczyźni.
  • Dolegliwości ginekologiczne — u kobiet ból brzucha przy oddawaniu moczu może być objawem zapalenia dróg rodnych, endometriozy lub wypadania macicy.
  • Nowotwory układu moczowego — przyczyną dolegliwości bólowych może być również rak pęcherza lub cewki moczowej.
  • Zaburzenia anatomiczne — np. zwężenie cewki moczowej.

Ból przy oddawaniu moczu a diagnostyka

Pierwszym krokiem do postawienia właściwej diagnozy bólu podczas mikcji jest wywiad lekarski, na podstawie którego podejmowana jest decyzja o dalszym postępowaniu diagnostycznym. W przypadku bólu przy oddawaniu moczu najczęściej zaleca się wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych — badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu. Ich wyniki pozwalają określić, czy przyczyną dolegliwości bólowych jest zakażenie układu moczowego. O jego występowaniu świadczyć będzie obecność bakterii i leukocytów w osadzie moczu. Lekarz może również poprosić o wykonanie badań krwi, a przede wszystkim morfologii, która ułatwi wykrycie stanu zapalnego.

W znalezieniu przyczyny bólu pomocne będzie także wykonanie:

  • USG układu moczowego umożliwia ono ocenę stanu nerek, pęcherza oraz innych części układu moczowego. Na to badanie kieruje się w szczególności pacjentów z podejrzeniem kamicy moczowej,
  • urografii (uro-TK)  czyli badania radiologicznego, wykorzystującego środek cieniujący (kontrast). Wykonuje się je w celu sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania dróg moczowych oraz nerek,
  • wymazu z cewki moczowej, pochwy lub szyjki macicy – pozwoli wykluczyć infekcje przenoszone drogą płciową.

Ból przy oddawaniu moczu — jak leczyć?

Wdrożenie właściwego leczenia bólu podczas mikcji uzależnione jest od jego przyczyny. Przy infekcjach bakteryjnych oraz w początkowych fazach chorób układu moczowego najczęściej stosuje się farmakoterapię. Jednak w przypadku poważniejszych schorzeń, niezbędne może okazać się wykonanie zabiegu operacyjnego. Chcąc natomiast wspomóc proces leczenia, warto również sięgnąć po domowe metody, które skutecznie złagodzą dolegliwości bólowe.

H3: Co na ból przy oddawaniu moczu? Leczenie operacyjne i farmakologiczne

W leczeniu bólu podczas mikcji spowodowanym zakażeniem dróg moczowych w pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwbakteryjne — m.in. furaginę. Jeśli jednak nie przynoszą skutku, lekarz może przepisać antybiotyki, które wyeliminują stan zapalny. W łagodzeniu bólu brzucha przy oddawaniu moczu pomocne są także środki przeciwbólowe i rozkurczające. Farmakoterapię wprowadza się również w łagodnych stadiach kamicy nerkowej. Przyjmuje się wówczas niesteroidowe leki przeciwzapalne

Leczenie operacyjne stosuje się w przypadku pacjentów chorujących na nowotwory układu moczowego, a także w zaawansowanych stadiach kamicy nerkowej.

Jeśli kamienie nerkowe okażą się zbyt duże, bądź utkną na jakimś odcinku układu moczowego, konieczne może się okazać zastosowanie fali uderzeniowej lub poddanie się operacji, np. laserowemu kruszeniu złogów. 

  • Raka pęcherza moczowego leczy się za pomocą zabiegu endoskopowego, a w skrajnych sytuacjach wykonuje się również cystektomię (usunięcie pęcherza)
  • Interwencję chirurgiczną przeprowadza się też w przypadku zaburzeń anatomicznych oraz przerostu gruczołu krokowego (jeśli podawane wcześniej leki nie przyniosą rezultatu).

Ból przy oddawaniu moczu — domowe sposoby

W łagodzeniu dyskomfortu pomogą także domowe metody. Jednak co na ból przy oddawaniu moczu sprawdzi się najlepiej? 

  • Ulgę przyniosą przede wszystkim ziołowe napary z nawłoci, natki pietruszki, pokrzywy czy żurawiny
  • Skutecznym sposobem okażą się również nasiadówki z rumianku, nagietka czy kory dębu
  • W przypadku nasilającego się bólu brzucha ratunkiem będzie natomiast termofor lub ciepły okład, który rozluźni mięśnie i zmniejszy dolegliwości bólowe. 
  • Dobrze również zadbać o prawidłową higienę intymną oraz unikać przeciągów i siadania na zimnych podłożach.

W domowym leczeniu istotną rolę odegra także dieta. Warto wzbogacić ją o produkty zawierające dużą ilość witaminy C, np. cytrusy, czerwoną paprykę, szpinak, czy owoce dzikiej róży. Należy z kolei zrezygnować ze spożywania alkoholu, kawy oraz pikantnych potraw, które mogą podrażnić drogi moczowe. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie — picie dużej ilości wody skutecznie wypłucze bakterie z organizmu.  

Ból przy oddawaniu moczu — podsumowanie

Pojawienie się bólu podczas mikcji to sygnał, którego nie należy ignorować. Choć w większości przypadków świadczy o rozwijającej się infekcji, może również wskazywać na poważniejsze schorzenia — m.in. kamicę nerkową, endometriozę, czy nowotwory układu moczowego. Dlatego też niezwykle istotna jest właściwa diagnoza, która pozwoli rozpoznać przyczynę dolegliwości oraz wdrożyć odpowiednią metodę leczenia. Antybiotykoterapia lub zabieg operacyjny skutecznie wyeliminują uciążliwy ból, a domowe sposoby wspomogą proces leczenia zmniejszając poczucie dyskomfortu.

Źródła:

Warto również przeczytać:

Umów się do lekarza

Skontaktuj się z nami, aby ustalić najlepszą dla siebie ścieżkę leczenia. Umów się na konsultację z urologiem.

Poradnia urologiczna

Konsultacje komerycyjne:
788 502 989
Poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Konsultacje na NFZ:
22 73 54 100 /101

Umawianie zabiegów
661 300 313
Poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

    Wyślij e-mail:
    uro@emc-sa.pl
    W godz. 8.00 – 16.00 odpowiadamy
    tego samego dnia roboczego