Łagodny przerost prostaty – fakty, mity, leczenie, czyli Marek Zawadzki w Dzień Dobry TVN Łagodny przerost prostaty – fakty, mity, leczenie, czyli Marek Zawadzki w Dzień Dobry TVN
27 września 2023

Marek Zawadzki jest urologiem, liderem i współtwórcą Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl, a także ordynatorem Oddziału Urologii w szpitalu św. Anny w Piasecznie. W swojej pracy na szeroką skalę wykorzystuje małoinwazyjne techniki oraz przeprowadza innowacyjne operacje robotyczne. Jest specjalistą FEBU (Fellow of the European Board of Urology). Specjalizuje się m.in. w endourologii oraz diagnostyce i leczeniu chorób uroonkologicznych.

W środę 27 września nasz specjalista był gościem programu Dzień Dobry TVN. Jest to prowadzony na żywo program poświęcony informacjom, rozrywce, kulturze. Marek Zawadzki w trakcie trwania programu uczestniczył między innymi w czacie na żywo, gdzie odpowiadał na pytania telewidzów. Jego wieloletnie doświadczenie i rozległa wiedza pomogły rozwiać wiele mitów związanych między innymi z łagodnym przerostem prostaty.

Cały materiał wideo z wizyty w Dzień Dobry TVN dostępny jest pod tym linkiem

Marek Zawadzki, który na co dzień kieruje zespołem specjalistów Centrum Urologii Zaawansowanej URO.pl, zapoznał również widzów z nowoczesnymi procedurami medycznymi, stosowanymi w leczeniu łagodnego przerostu stercza, w tym metodą HoLEP

Wśród pytań kierowanych na czacie do naszego eksperta znalazły się między innymi kwestie związane z wiekiem, w którym mężczyźni powinni zadbać o wykonanie profilaktycznych badań prostaty. Widzowie pytali także o szczegóły nowoczesnych małoinwazyjnych metod leczenia przerostu stercza. Wśród pytań powiły się również te, dotyczące wpływu życia seksualnego na funkcjonowanie gruczołu krokowego.

min

W środę 27 września nasz specjalista był gościem programu Dzień Dobry TVN. Jest to prowadzony na żywo program poświęcony informacjom, rozrywce, kulturze. Marek Zawadzki w trakcie trwania programu uczestniczył między innymi w czacie na żywo, gdzie odpowiadał na pytania telewidzów.

Czytaj dalej

Przeczytaj najnowsze wpisy na blogu

Pierwsze operacje robotem Versius w Piasecznie Pierwsze operacje robotem Versius w Piasecznie
20 lipca 2022

Versius to drugi obok robota da Vinci system robotyczny, który wspiera naszych specjalistów w operacjach urologicznych. 19 lipca miał miejsce pierwszy zabieg prostatektomii radykalnej z użyciem systemu firmy CMR Surgical.

Robot Versius w operacjach urologicznych

Wykorzystanie robota w zabiegu prostatektomii radykalnej, czyli wycięcia gruczołu krokowego (prostaty), pozwala operatorowi na większą precyzję podczas zabiegu. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń, których naruszenie mogłoby spowodować problemy z potencją czy nietrzymaniem moczu, jest zredukowane do minimum.

Zalety operacji robotycznych

Modułowa konstrukcja robota nie zajmuje dużo miejsca, a do tego może być dostosowana tak, aby zespół chirurgiczny miał bezpośredni dostęp do pacjenta podczas całej procedury. Operacje w asyście robota to szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i całego zespołu medycznego.

Korzyści dla zespołu medycznego

System nowej generacji pozwala na skonfigurowanie robota do zabiegu w bardzo krótkim czasie. Wystarczy 15 minut, by dostosować parametry do planowej operacji.  Zwiększa to także efektywność w bloku operacyjnym. Bezpośrednie odwzorowanie układu dłoń-narzędzie i zintegrowana wizualizacja 3D HD rozszerza możliwości lekarza, zapewniając doskonałą precyzję i bezpieczeństwo dla pacjenta.

Korzyści dla pacjenta

Niewielka ingerencja w ciało pacjenta to szereg korzyści dla pacjenta:

zredukowanie bólu do minimumszybszy powrót do codziennych zajęćkrótsza hospitalizacjaniższe ryzyko krwawienia

Operacje robotyczne – czy są refundowane?

Pacjenci naszego centrum mogą skorzystać z refundacji NFZ w przypadku operacji w asyście robota Versius. Chcesz dowiedzieć się więcej? Napisz do nas! Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji.

Pierwsze operacje robotem Versius w Piasecznie

Robotem Versius w Piasecznie

Roboty Versius w Piasecznie

min

Operacje urologicznie w Piasecznie koło Warszawy w asyście robota Versius.

Czytaj dalej
Szkolenie urologiczne – zabieg HoLEP Szkolenie urologiczne – zabieg HoLEP
20 maja 2022

Dwudniowe szkolenie dla urologów z Polski i Czech pod okiem naszych fachowców z uro.pl właśnie trwa! Od wczoraj nasz znakomity specjalista lek. Marek Zawadzki, w asyście lek. Damiana Sujeckiego, dzieli się wiedzą i doświadczeniem z zakresu leczenia metodą HoLEP. W szkoleniu uczestniczy 4 lekarzy. Gościmy urologów nie tylko z Polski, ale również z Czech:

lek. Joanna Zajączkowskalek. Sumit SharmaM.D. Ivo Raska M.D. Jakub Szewczyk

Na czym polega zabieg? HoLEP czyli holmowa enukleacja gruczolaka stercza to mało inwazyjny zabieg, wykonywany endoskopowo przez cewkę moczową. Cechuje się przede wszystkim szybką rekonwalescencją, wysoką skutecznością, a przy tym niskim ryzykiem powikłań. HoLEP pozwala na laserowe usunięcie przerośniętej tkanki, a następnie zbadanie w laboratorium celem wykluczenia raka prostaty.

Enukleacja tą metodą umożliwia szybki i bezpieczny powrót do aktywności seksualnej już po ok. 4 tygodniach od zabiegu. Co istotne, HoLEP jest skuteczny nawet u mężczyzn z dużym przerostem prostaty. Pacjenci doceniają komfort zabiegu i szybką regenerację, dlatego często decydują się na wybór tej metody. W naszym centrum wykonujemy ponad 500 zabiegów HoLep rocznie.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom szkolenia za efektywny czas! 

min

Dwudniowe szkolenie dla urologów z Polski i Czech pod okiem naszych fachowców z uro.pl właśnie trwa! Od wczoraj nasz znakomity specjalista lek. Marek Zawadzki, w...

Czytaj dalej
28. Sympozjum urologiczne w Piasecznie 28. Sympozjum urologiczne w Piasecznie
13 kwietnia 2022

W dniach 8-9 kwietnia br. byliśmy partnerem 28. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Tematem przewodnim spotkania były metody leczenia łagodnego nowotworu prostaty. Oprócz wykładów, uczestnicy zobaczyli transmisje na żywo z sali operacyjnej naszego szpitala w Piasecznie.

Podczas sesji live surgery, wybitni urolodzy z Polski i zagranicy zaprezentowali innowacyjne metody leczenia gruczolaka prostaty. W wykładach, zabiegach i dyskusjach uczestniczył również nasz zespół z uro.pl w składzie: lek. Marek Zawadzki, lek. Przemysław Zugaj, prof. dr hab. med. Jakub Dobruch, lek. Mateusz Mokrzyś, dr n. med. Mieszko Kozikowski.Swoją wiedzą i umiejętnościami podzielili się także specjaliści z Włoch, Brazylii, Węgier i Francji:

dr Ioannis K. Goumasdr Vincent Misraidr Felipe Figueiredo dr Zoltan Kiss

Pierwszego dnia transmitowane były następujące zabiegi:

enukleacja gruczolaka stercza z wykorzystaniem lasera holmowego (HoLEP),enukleacja gruczolaka stercza z wykorzystaniem lasera tulowego hybrydowego (ThuLEp)bipolarna enukleacja gruczolaka stercza (BipoLEP)

Kolejnego dnia eksperci przedstawili różnorodne techniki enukleacji gruczolaka stercza, a także praktyczne wskazówki przydatne podczas poszczególnych etapów operacji. Uczestnicy sympozjum poznali nowe metody terapii, takie jak: PAE, REZUM, WaterJet, będące doskonałą alternatywą dla dotychczasowych metod leczenia.

Dziękujemy organizatorom, gościom i uczestnikom za inspirującą wymianę wiedzy!

min

W dniach 8-9 kwietnia br. byliśmy partnerem 28. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Tematem przewodnim spotkania były metody leczenia łagodnego nowotworu prostaty....

Czytaj dalej
Szkolenia dla urologów w Piasecznie Szkolenia dla urologów w Piasecznie
28 marca 2022

Wspólnie z Meden-Inmed organizujemy cykliczne warsztaty dotyczące diagnostyki raka prostaty.W dniach 24-25 marca odbyła się kolejna, dwudniowa edycja szkolenia, którego tematem przewodnim była biopsja fuzyjna prostaty.

Warsztaty miały charakter teoretyczno-praktyczny i wzięło w nich udział 6 lekarzy. Część teoretyczna dotyczyła zagadnień:

MRI stercza oczami radiologa – (PIRADS v2.1, mpMRI, bpMRI) omówienie 5-10 przypadków,biopsji prostaty – obecnych standardów i perspektyw (biopsja pierwszorazowa, powtórna, AS)MRI w połączeniu z fuzją – w planowaniu leczenia raka stercza (AS, focal, leczenie radykalne)

Oprócz wykładów teoretycznych, uczestnicy poznali badanie od strony praktycznej, wykonując biopsję przez krocze przy użyciu aparatu Trinity, firmy KOELIS.

Nadzór merytoryczny nad przebiegiem warsztatów pełnili znakomici specjaliści urologii: lek. Marek Zawadzki, lek. Przemysław Zugaj, lek. Mateusz Mokrzyś z naszego centrum uro.pl oraz ekspert z zakresu radiologii, dr n. med. Magdalena Zagrodzka z Pracowni Rezonansu Magnetycznego Quadia.

W Polskim Centrum Urologii Zaawansowanej prowadzimy warsztaty i szkolenia urologiczne w szerokim zakresie. Stanowimy centrum referencyjne leczenia łagodnego rozrostu stercza i kamicy układu moczowego. Wiedzę poszerzają u nas urolodzy z Europy Środkowo-Wschodniej oraz międzynarodowych firm. Jesteśmy partnerem firmy Olympus Polska w zakresie szkoleń dla lekarzy i pielęgniarek (procedury urologiczne) oraz partnerem firmy Meden-Inmed w zakresie szkoleń w procedurach biopsji fuzyjnej Systemu Koelis

min

Wspólnie z Meden-Inmed organizujemy cykliczne warsztaty dotyczące diagnostyki raka prostaty.W dniach 24-25 marca odbyła się kolejna, dwudniowa edycja szkolenia, którego tematem przewodnim była biopsja fuzyjna...

Czytaj dalej
Wyróżnienie Ministra Zdrowia dla Moniki Matulki Wyróżnienie Ministra Zdrowia dla Moniki Matulki
18 listopada 2021

17 listopada 2021 nastąpiło wręczenie honorowych odznaczeń „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawanych przez Ministra Zdrowia. W gronie osób wyróżnionych znalazła się również jedna z naszych pielęgniarek, mgr Monika Matulka, która od 2018 roku pełni funkcję pielęgniarki oddziałowej, kierując zespołem pielęgniarskim oddziału urologicznego. 

Pani Monika posiada bardzo duże doświadczenie w klinikach i szpitalach chirurgicznych. Na co dzień asystuje w zabiegach i czynnie bierze udział w diagnostyce pacjentów z problemami urologicznymi. Koordynuje również pakiet onkologiczny w naszej placówce oraz pełni funkcję koordynatorki szpitala tymczasowego MSWiA. Swoją wiedzę pogłębia uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach, w tym z zakresu zarządzania – posiada certyfikat  Lean Healthcare Inspirer. Jest również liderką zespołu „lean” oddziałów zabiegowych naszego szpitala.Honorowe odznaczenie przyznawane jest przez Ministra Zdrowia od 1986 roku. Odznaka stanowi wyraz uznania za osiągnięcia na rzecz ochrony zdrowia, m.in.:  

wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych,ochrony zdrowia ludności,poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych,profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej,kształcenia lub podnoszenia kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia,wybitnych osiągnięć i nienagannej pracy w resorcie zdrowia,wdrażania i usprawniania metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia,rozwoju produkcji środków farmaceutycznych, materiałów medycznych i urządzeń medycznych oraz nadzoru nad ich jakością,rozwoju farmacji szpitalnej.

Serdecznie gratulujemy Pani Monice i dziękujemy za wyróżnienie naszego personelu!

min

17 listopada 2021 nastąpiło wręczenie honorowych odznaczeń „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawanych przez Ministra Zdrowia. W gronie osób wyróżnionych znalazła się również jedna z...

Czytaj dalej
Akcja Movember Polska – bezpłatne badania urologiczne w Piasecznie! Akcja Movember Polska – bezpłatne badania urologiczne w Piasecznie!
02 listopada 2021

Bezpłatne badanie poziomu PSA we krwi

W listopadzie jeszcze bardziej zwracamy uwagę na edukację w temacie profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn. Dlatego po raz kolejny dołączamy do kampanii Movember Polska, organizując bezpłatne badania diagnostyczne.

Jak wziąć udział w badaniu?

W ramach patronatu nad akcją wykonujemy bezpłatne badanie PSA we krwi dla 50 mężczyzn po 40 r.ż., którzy zgłoszą chęć skorzystania z akcji. Akcja potrwa do końca listopada. Wystarczy zgłosić się do recepcji szpitala św. Anny w Piasecznie. Chcemy przypomnieć, że w przypadku raka jąder i prostaty, diagnostyka pełni kluczową rolę.

Badanie PSA – co to jest?

Badanie całkowitego poziomu PSA to, wraz z tradycyjnym, palpacyjnym badaniem prostaty, jedno z kluczowych badań urologicznych. Jest to badanie laboratoryjne, w ramach na podstawie próbki krwi którego oznacza się stężenie markera nowotworu – czyli PSA całkowitego. Oznaczenie markera PSA pozwala wykryć raka prostaty już na etapie bezobjawowym. Badanie PSA nie ma ustalonych norm, a jego interpretację pozostawia się lekarzowi urologowi. Podwyższony wynik może być jednak spowodowany zarówno łagodnym rozrostem stercza, jak i nowotworem, czy innym schorzeniem ze strony układu moczowo-płciowego, dlatego tak ważna jest kompleksowa ocena urologiczna. Zaleca się, aby po 45 r.ż. badanie PSA wykonywać regularnie, co roku. W przypadku, gdy w rodzinie występuje obciążenie genetyczne, należy przeprowadzać regularną diagnostykę już od 40 roku życia.

Movember Polska – na czym polega akcja?

Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest Fundacja Kapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym roku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.

Proszę
zaakceptować zgody marketingowe
aby zobaczyć to video.

Movember w Polsce i na świecie

Ruch Movember Polska

W 2014 roku dzięki Fundacji Kapitan Światełko po raz pierwszy zorganizowano edukacyjne spotkania w Polsce, a w 2015 roku Movember Polska był już serią spotkań i prelekcji. Oczywiście był to także sezon zapuszczania wąsów dla blisko miliona osób w całym kraju, które angażowały się w kampanię w największych miastach w Polsce oraz na portalach społecznościowych. W 2016 roku zostały, po raz pierwszy w historii Movember na świecie, zorganizowane bezpłatne badania USG dla mężczyzn w całym kraju. W 2018 roku organizatorzy zaczęli prowadzić także przesiewowe badania pod kątem poziomu PSA we krwi. Do tej pory w ramach przebadano 11 tysięcy mężczyzn wykryto ponad 100 przypadków męskich nowotworów.

Movember na świecie

Movember narodził się w 2003 roku, kiedy w Australii grupa znajomych założyła się o to, któremu uda się wyhodować największy wąs w ciągu 30 dni listopada. Okazało się wówczas, że wąs ma ogromną siłę do prowokowania dyskusji – na temat męskiego zdrowia. Obecnie aż w 22 krajach mężczyźni w różnym wieku zapuszczają w listopadzie wąsy, by zachęcać innych do rozmów na ważne, lecz rzadko poruszane tematy. Najważniejszymi z nich są zawsze nowotwory jąder i prostaty, na temat których wiedza nadal pozostaje niewielka.

min

Bezpłatne badanie poziomu PSA we krwi W listopadzie jeszcze bardziej zwracamy uwagę na edukację w temacie profilaktyki przeciwnowotworowej u mężczyzn. Dlatego po raz kolejny dołączamy...

Czytaj dalej
Dzielimy się wiedzą podczas 51. kongresu naukowego PTU Dzielimy się wiedzą podczas 51. kongresu naukowego PTU
21 października 2021

W ramach trwającego 51. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, nasi specjaliści podzielili się swoją ekspercką wiedzą z zakresu innowacyjnej urologii.

Prelegentami kongresu z ramienia naszego centrum byli:

lek. Marek Zawadzki – ordynator oddziału urologicznego Szpitala EMC Św. Anny w Piasecznie, opowiadał o roli lasera tulowego światłowodowego w zabiegach RIRS,dr hab. n. med., prof. Jakub Dobruch – otworzył sesję sekcji urologii onkologicznej i poruszył temat optymalnego sposobu postępowania w przypadku raka urotelialnego pęcherza moczowego.

Serdecznie gratulujemy naszym specjalistom i dziękujemy PTU za zaproszenie!

min

W ramach trwającego 51. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego, nasi specjaliści podzielili się swoją ekspercką wiedzą z zakresu innowacyjnej urologii.

Czytaj dalej
Diagnostyka raka prostaty – Przemysław Zugaj o nowoczesnych metodach leczenia Diagnostyka raka prostaty – Przemysław Zugaj o nowoczesnych metodach leczenia
16 września 2021

Europejski Tydzień Urologii 2021

Trwa Europejski Tydzień Urologii, organizowany co roku we wrześniu przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jest to szczególny czas, w którym lekarze specjaliści edukują i zwiększają świadomość społeczeństwa w temacie leczenia schorzeń urologicznych.

Przemysław Zugaj gościem programu Echa Dnia

15 września 2021, przy okazji Europejskiego Dnia Prostaty, nasz znakomity specjalista urologii, Przemysław Zugaj, był gościem programu Echa Dnia. Podczas spotkania zwrócił szczególną uwagę na kluczową rolę regularnych badań w diagnostyce i leczeniu raka prostaty, obecnie najczęściej rozpoznawanego nowotworu złośliwego wśród mężczyzn. Nasz specjalista przypomniał, że odpowiednio wcześniej wykryty, rak prostaty może być całkowicie wyleczony. 

Oprócz diagnostyki, ważną rolę pełnią również innowacyjne metody leczenia nowotworu prostaty, które stosujemy w naszym centrum. Nowoczesna urologia daje bowiem coraz szerszy wachlarz możliwości, m.in. krioterapię czy echolaser, jednak czas wykrycia choroby pełni nadal nadrzędną rolę w procesie leczenia i zwiększa szansę na całkowite pokonanie choroby.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu.

 

min

15 września 2021, przy okazji Europejskiego Dnia Prostaty, nasz znakomity specjalista urologii, Przemysław Zugaj, był gościem programu Echa Dnia.

Czytaj dalej