Umów wizytę
Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rehabilitacja

Data publikacji: 18.06.2025 r.

W jednym z opracowań WHO powiedziano: „Biorąc pod uwagę wysokie rozpowszechnienie [bólu kręgosłupa lędźwiowego], należy go uznać za globalny problem zdrowia publicznego, który wymaga odpowiedniej reakcji”. Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym – problem społeczny

W tym samym opracowaniu podano, że do 2050 r. liczba osób cierpiących z powodu bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym wzrośnie do 843 milionów. Ocenia się, że już dziś ok. 80% populacji doświadcza go przynajmniej raz w życiu, bez względu na wiek, chociaż największa częstotliwość w wieku 50-55 lat.

Widać więc, że to problem nie tylko ludzi starszych, ale również tych, którzy mają rodziny na utrzymaniu i są aktywni społecznie. Niestety, pojawiające się przewlekle bóle kręgosłupa lędźwiowego ograniczają poruszanie się, a przez to niejednokrotnie wiążą z utratą pracy i zabezpieczenia emerytalnego. Co więcej, wpływają także na pogorszenie zdrowia psychicznego i zaangażowania w relacje rodzinne oraz kontakty z przyjaciółmi. Wszystko to powoduje ogromne obciążenie ekonomiczne społeczeństw.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego – objawy i charakterystyka

Bóle lędźwiowe to ogólne określenie dolegliwości zlokalizowanych w dolnej części pleców, poniżej żeber a powyżej pośladków. Często towarzyszy temu napięcie mięśni przykręgosłupowych i ograniczenie zakresu ruchu (np. niemożność wyprostowania się). W niektórych przypadkach ból pojawia się nagle i nasila się przy każdym ruchu. Taki ból jest głęboki, ostry, czasem pojawia się z drętwieniem lub mrowieniem i często promieniuje do biodra, uda czy łydki (np. przy rwie kulszowej).

W innych przypadkach ból kręgosłupa lędźwiowego ma charakter tępy i rozlany i narasta stopniowo. Zazwyczaj pogarsza się po długim staniu, chodzeniu lub siedzeniu i ustępuje po odpoczynku. Z kolei ból o charakterze zapalnym (np. w przebiegu chorób reumatycznych kręgosłupa) pojawia się często w nocy lub nad ranem, jest przewlekły i czasami promieniuje do pachwin czy pośladków.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny

Przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego są nieswoiste i swoiste. Tych pierwszych, mimo że stanowią większość (90%) wszystkich przypadków, nie można z całą pewnością wytłumaczyć inną diagnozą, taką jak choroba podstawowa, patologia lub uszkodzenie tkanek. Zazwyczaj mają związek z samodegradacją kręgosłupa, do czego przyczynia się m.in. niski poziom aktywności fizycznej, palenie tytoniu, otyłość i wysoki stres fizyczny w pracy.

Bóle swoiste kręgosłupa lędźwiowego najczęściej wynikają z przepukliny krążka międzykręgowego (dyskopatia) bądź chorób autoimmunologicznych (np. reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), ale odnoszą się też do nieprawidłowości organicznych lub zaburzeń w funkcjonowaniu organów znajdujących się w pobliżu dolnej części kręgosłupa. Wśród nich wymienia się:

  • Choroby wątroby i trzustki,
  • Przewlekłe stany zapalne narządu rodnego u kobiet, guzy macicy i przydatków, endometrioza, bolesne miesiączki, a nawet ciąża,
  • Dolegliwości układu moczowego (np. kamica nerkowa, zapalenie dróg moczowych, zapalenie pęcherza,
  • Zapalenie i nowotwór prostaty, ewentualnie jąder,
  • Nieprawidłowości dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Co zrobić, gdy boli kręgosłup lędźwiowy?

W przypadku ostrego, nagłego bólu nie pozostaje nic innego, jak ograniczenie ruchów, odpoczynek i przyjmowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Niektórzy stosują także maści, żele i specjalne okłady zmniejszające napięcie mięśni i odczuwanie bólu. Jest to ważne, ponieważ ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia wypróżnienie i oddanie moczu (co prowadzi do kolejnych dolegliwości). Jeżeli taka sytuacja trwa przez 12 godzin, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Należy to zrobić także wtedy, gdy nie następuje poprawa po 3-4 dniach leczenia zachowawczego lub występują:

  • Niedowład lub drętwienie kończyn dolnych, zwłaszcza z zaburzeniem czucia w kroczu,
  • Nietrzymanie moczu lub stolca,
  • Znaczna słabość mięśniowa, np. nagłe opadanie stopy, trudności w chodzeniu,
  • Niezamierzona utrata masy ciała,
  • Gorączka, dreszcze.

Do jakiego lekarza z bólem kręgosłupa lędźwiowego się udać? Diagnostyka

W większości przypadków pojawienia się bólu kręgosłupa lędźwiowego wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który po wstępnej ocenie skieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty – zazwyczaj ortopedy lub neurologa. Bardzo możliwe, że sam zechce przeprowadzić dokładny wywiad i zapyta o:

  • Lokalizację i nasilenie dolegliwości,
  • Czas trwania i okoliczności wystąpienia objawów,
  • Czynniki, które pogarszają ból lub zmniejszają odczuwanie bólu (określone pozycje, wysiłek, ruch),
  • Występowanie innych objawów, np. gorączki, zaburzenia oddawania moczu i stolca czy funkcji seksualnych,
  • Przyjmowane leki,
  • Przebyte urazy lub operacje.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – jakie badania krwi i obrazowe?

Jeśli bólowi towarzyszą zaburzenia neurologiczne, a lekarz podejrzewa zmiany organiczne, zapalne lub nowotworowe, zleci dodatkowe badania obrazowe (USG, RTG, MR) i laboratoryjne (OB i CRP) oraz testy reumatyczne (np. czynnik reumatoidalny, HLA-B27).

Jak leczyć ból kręgosłupa lędźwiowego?

Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia bólu. Z reguły zaczyna się od leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i rozluźniających mięśnie. Jednak inaczej leczy się dolegliwości układu moczowego, a inaczej reumatoidalne zapalenie stawów. Dlatego należy zaufać lekarzowi i bardzo ostrożnie podchodzić do samoleczenia.

Warto również dodać, że nie ma uniwersalnej pozycji do spania przy bólu kręgosłupa lędźwiowego. Co prawda spanie na boku z ugiętymi nogami lub na plecach z poduszką pod kolanami zmniejszy napięcie w odcinku lędźwiowym (spanie na brzuchu obciąża kręgosłup), ale nie usunie to przyczyn patologii. Również ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego tego nie zrobią. Jeżeli ból pochodzi z prostaty czy macicy lub wynika z urazu, to nie pomogą ćwiczenia, masaże czy krioterapia. Te okazują się skuteczne podczas dolegliwości kręgosłupa o etiologii kostno-mięśniowej, i to w połączeniu z innymi terapiami.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – podsumowanie

Ból kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która ma różne oblicza: łagodną i dającą się wyleczyć metodami zachowawczymi, i ostrą, przewlekłą. Ta pierwsza w większości przypadków mija w przeciągu 2-3 miesięcy. Z kolei druga – bez odpowiedniej, szybkiej reakcji – wpływa destrukcyjnie na życie jednostek i społeczeństwa. Obie mogą dotknąć każdego bez względu na wiek i tryb życia. Dlatego, gdy pojawi się u Ciebie ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, przejdź do działania: skonsultuj się z lekarzem i zastosuj leczenie adekwatne do przyczyny.

Bibliografia:

Warto również przeczytać:

Umów się do lekarza

Skontaktuj się z nami, aby ustalić najlepszą dla siebie ścieżkę leczenia. Umów się na konsultację z urologiem.

Poradnia urologiczna

Konsultacje komerycyjne:
788 502 989
Poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Konsultacje na NFZ:
22 73 54 100 /101

Umawianie zabiegów
661 300 313
Poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

    Wyślij e-mail:
    uro@emc-sa.pl
    W godz. 8.00 – 16.00 odpowiadamy
    tego samego dnia roboczego

    Rozłóż płatność na raty.
    Zapytaj koordynatora o szczegóły.