Umów wizytę
Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Data publikacji: 25.06.2025 r.

Kolka nerkowa w ciąży z jednej strony jest stosunkowo rzadka (ok. 0,07% ciąż), a z drugiej to najczęstsza przyczyna hospitalizacji ciężarnych niezwiązanych z komplikacjami położniczymi. Jak rozpoznać atak kolki nerkowej w ciąży i co wtedy robić?

Czym jest kolka nerkowa w ciąży? Gdzie boli?

Kolka nerkowa (zarówno u kobiet w ciąży, jak i pozostałych pacjentów) to nagły, bardzo silny ból umiejscowiony w okolicy nerki, zwykle jednostronny. Najczęściej zaczyna się w okolicy lędźwiowej, z boku pleców, i może promieniować w dół – do pachwiny, podbrzusza, a czasem nawet do uda lub narządów płciowych. „Winowajcą” jest zwykle przemieszczający się kamień moczowy (złóg), który podrażnia moczowód, a nawet blokuje odpływ moczu z nerki do pęcherza. Powoduje to rozciągnięcie dróg moczowych i wzrost ciśnienia w układzie kielichowo-miedniczkowym, a to z kolei uruchamia silną reakcję bólową.

Inne dolegliwości, które mogą przypominać atak kolki nerkowej w ciąży

Pacjenci, którzy choć raz w życiu zaznali ataku kolki nerkowej, zgodnie twierdzą, że tego bólu nie da się z niczym pomylić. Jednak okazuje się, że u kobiet w ciąży (z powodu ich szczególnego stanu) mogą wystąpić podobne dolegliwości:

  • Fizjologiczne wodonercze – naturalne rozszerzenie miedniczki nerkowej i moczowodu, spowodowane działaniem hormonów i uciskiem macicy. Dotyczy nawet 90% ciężarnych. Choć zwykle nie boli, w sprzyjających warunkach może powodować dyskomfort przypominający kolkę,
  • Zakażenie układu moczowego (w tym odmiedniczkowe zapalenie nerek) – zastój moczu w poszerzonych moczowodach tworzy dogodne warunki dla bakterii. Infekcja może wywołać ostry, „kolkowy” ból i gorączkę, co często przypomina atak kamicy,
  • Ucisk moczowodu przez powiększającą się macicę – najczęściej po prawej stronie. Może prowadzić do przejściowego zastoju i silnego bólu, mimo braku kamienia. 

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny

Główną przyczyną kolki nerkowej jest kamica nerkowa, czyli tworzenie się złogów w nerkach. Więcej na temat ogólnych przyczyn choroby przeczytasz w artykule: Co to jest kamica nerkowa (moczowa)? Przyczyny, objawy, leczenie. W tym tekście skupiamy się na tym, jak sytuację komplikuje ciąża – bo, niestety, komplikuje.

U kobiety w ciąży, która wcześniej miała kamicę (nawet bezobjawową), ryzyko ataku kolki nerkowej (oraz stanów kolkopodobnych, nawet bez kamicy) wzrasta z powodu trzech mechanizmów:

  • Podwyższony poziom progesteronu rozluźnia mięśnie gładkie, również w drogach moczowych, co spowalnia przepływ moczu i zwiększa ryzyko jego zastoju,
  • Rosnąca macica uciska moczowody (zwłaszcza po prawej stronie), więc jeśli złóg znajduje się w moczowodzie, może się zablokować,
  • Zwiększone wydalanie wapnia z moczem (hiperkalciuria, fizjologiczna w ciąży) sprzyja tworzeniu się nowych kamieni.

Kolka nerkowa w ciąży – objawy

Jak objawia się kolka nerkowa w ciąży? Oprócz silnego bólu występują:

  • Nudności lub wymioty,
  • Wzdęcia,
  • Brak apetytu i pragnienia,
  • Częstomocz lub problemy z oddawaniem moczu,
  • Krwiomocz,
  • Gorączka,
  • Dreszcze.

Atak kolki nerkowej w ciąży najczęściej przypada na II i III trymestr.

Jak rozpoznać kolkę nerkową w ciąży? Diagnostyka

Kobieta w ciąży, która ma kolkę nerkową, powinna zgłosić się do ginekologa prowadzącego ciążę. Najpierw lekarz wykluczy przyczyny bólu związane z ciążą (np. skurcze macicy, odklejenie łożyska, bóle więzadeł), a także zleci pierwsze badania (np. USG jamy brzusznej i/lub przezpochwowe, badanie moczu, CRP) i zdecyduje, czy potrzebna jest konsultacja urologiczna. Jeśli objawy wskazują na kolkę nerkową, infekcję nerek albo zastój, do diagnostyki i leczenia włącza się urolog – najlepiej taki, który ma doświadczenie z pacjentkami w ciąży, który podejmuje decyzje o dalszym postępowaniu.

Kolka nerkowa w ciąży – kiedy do szpitala?

Jeśli pojawią się gorączka, krwiomocz, wymioty, silny ból lub twardy brzuch, nie czekaj – kieruj się na SOR lub ginekologiczną izbę przyjęć.

Kolka nerkowa w ciąży – jak leczyć?

Kolka nerkowa w czasie ciąży stanowi wyzwanie dla urologów i ginekologów, ponieważ jej leczenie wymaga dbania o dobrostan matki i dziecka przy jednoczesnym uwzględnieniu ograniczeń farmakologicznych i zabiegowych wynikających z wyjątkowego stanu pacjentki. Priorytetem ginekologa jest utrzymanie prawidłowego przebiegu ciąży, zaś urologa – minimalizacja uszkodzeń nerki spowodowanych przez niedrożność dróg moczowych. Na szczęście większość złogów zostaje wydalona samoistnie.

Kolka nerkowa w ciąży – farmakoterapia

W celu łagodzeniu objawów stosuje się leki rozkurczowe i przeciwbólowe dozwolone dla kobiet w ciąży, np. paracetamol. Warto podkreślić, że popularne preparaty rozkurczowe dostępne bez recepty (drotaweryna i hioscyna) są stosowane u ciężarnych off-label (lekarz indywidualnie dobiera sposób i schemat dawkowania) ze względu na brak wystarczających danych dotyczących ich bezpieczeństwa – tym bardziej więc kobieta w ciąży nie powinna stosować samoleczenia!

Leczenie zabiegowe kolki nerkowej w ciąży

W poważnych i skomplikowanych przypadkach wdraża się leczenie zabiegowe:

  • Wprowadzanie do moczowodu cewnika typu DJ,
  • Przezskórne odprowadzenie moczu z nerki (nefrostomia przezskórna),
  • Usunięcie złogu w trakcie ureterorenoskopii (URS).

Kolka nerkowa w ciąży a domowe sposoby

Domowe sposoby sprawdzą się jako działania profilaktyczne, a nie leczenie kamicy nerkowej. Specjaliści są zgodni: kobiety w ciąży nie powinny podejmować prób samodzielnego leczenia kolki nerkowej. Do naturalnych metod wspomagających terapię pod kontrolą lekarza należą:

  • Wypijanie dużej ilości płynów – minimum 2-2,5 l, a najlepiej nawet 3-4 l,
  • Stosowanie ciepła – ciepła kąpiel lub termofor przyłożony na obolałą okolicę,
  • Spacery ułatwiające przesuwanie się złogu.

Należy też unikać długotrwałego wstrzymywania moczu i regularnie kontrolować wyniki badań ogólnych moczu. Kobiety z wcześniejszą kamicą powinny omówić profilaktykę z lekarzem już na początku ciąży.

Kolka nerkowa w ciąży – jak długo trwa leczenie?

Czas leczenia kolki nerkowej w ciąży zależy od przyczyny, nasilenia objawów i reakcji na leczenie zachowawcze. U większości pacjentek poprawa następuje w ciągu maksymalnie kilku dni, ale obserwacja i nadzór mogą trwać dłużej.

  • Leczenie zachowawcze – zwykle 2-7 dni, jeśli jednak dochodzi do zakażenia lub nawrotów kolki – nawet kilka tygodni,
  • Leczenie zabiegowe – dłużej, często nawet do porodu.

Kolka nerkowa w ciąży – podsumowanie

Czy kolka nerkowa w ciąży jest groźna? Ból sam w sobie nie zagraża płodowi, ale powikłania ataku kamicy już mogą. To bolesna i stresująca sytuacja, która zawsze wymaga diagnostyki i nadzoru lekarskiego. W większości przypadków leczenie zachowawcze przynosi poprawę, ale w razie komplikacji, niezbędna może być interwencja urologiczna.

Źródła

Warto również przeczytać:

Umów się do lekarza

Skontaktuj się z nami, aby ustalić najlepszą dla siebie ścieżkę leczenia. Umów się na konsultację z urologiem.

Poradnia urologiczna

Konsultacje komerycyjne:
788 502 989
Poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Konsultacje na NFZ:
22 73 54 100 /101

Umawianie zabiegów
661 300 313
Poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

    Wyślij e-mail:
    uro@emc-sa.pl
    W godz. 8.00 – 16.00 odpowiadamy
    tego samego dnia roboczego

    Rozłóż płatność na raty.
    Zapytaj koordynatora o szczegóły.