Hospitalizacja po krioablacji guza nerki – ile trwa?
Dr n. med. Łukasz Nyk z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock stwierdził, że krioablacja guza nerki to zabieg tak małoinwazyjny, że całą procedurę można traktować jako jednodniową (Gośliński, 2018). Pacjent nie musi być hospitalizowany przed zabiegiem, a po nim zostaje w szpitalu na krótką obserwację, która trwa zazwyczaj 24 godziny. Zdarzają się jednak sytuacje, i to dosyć często, że osoby leczone metodą krioablacji wychodzą do domu tego samego dnia.
Tak krótki czas hospitalizacji ma związek z przebiegiem leczenia:
- Pacjent zostaje znieczulony miejscowo, a nie poddany narkozie,
- W przypadku najczęściej wykonywanej krioablacji przezskórnej naruszenie ciągłości tkanek ogranicza się do kilku wkłuć cienkimi sondami, po których zostają niewielkie ranki,
- Powikłania i komplikacje (np. krwawienie, uszkodzenie okolicznych struktur) zdarzają się bardzo rzadko, zaledwie w 5-7% przypadków (Majewska, 2022),
- Ból po zabiegu jest zazwyczaj łagodny do umiarkowanego, więc pacjentom przynoszą ulgę standardowe leki przeciwbólowe (np. paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty).
Żeby lepiej zobrazować, jak mało obciążająca jest krioablacja guza nerki, warto porównać ją do otwartej operacji radykalnej nefrektomii. Wtedy nerka zostaje usunięta przez rozległe, boczne cięcie. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa 4-7 dni, a powrót do pełnej sprawności zajmuje nawet 8 tygodni. Oczywiście z wielu względów nie powinno się porównywać operacji do krioablacji – chodzi tylko o pewne unaocznienie. Należy też podkreślić, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do krioablacji, a leczenie chirurgiczne wciąż pozostaje metodą z wyboru w przypadku nowotworów nerki.
Rekonwalescencja po krioablacji guza nerki – ile trwa?
Skuteczność krioablacji (czyli całkowite usunięcie guza bez konieczności ponownej interwencji) wynosi 92-95%. Oznacza to, jak wyjaśnił dr n. med. Grzegorz Rosiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, że chorzy na nowotwory nerki poddani temu zabiegowi zostają radykalnie wyleczeni już za pierwszym razem (Majewska, 2022). Dzięki temu unikają nawrotu czy rozsiania choroby po organizmie, nie są wyłączeni z życia zawodowego i żyją znacznie dłużej. Za to sama rekonwalescencja trwa do momentu ustąpienia bólu lub dyskomfortu po zabiegu (zależy to od indywidualnych uwarunkowań pacjentów, ale to najczęściej kilka dni).
Zalecenia po zabiegu krioablacji guza nerki
Wprowadzenie zaleceń po krioablacji guza nerki nie stanowi dla pacjentów dużego wyzwania. Do najważniejszych wskazań należą:
- Odpowiednia pielęgnacja rany,
- Odpoczynek,
- Profilaktyka przeciwnowotworowa.
Jak pielęgnować miejsce wkłucia po krioablacji?
Wkłucia powodują minimalne urazy skóry, jednak z powodu uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych czasami mogą pojawić się np. siniaki, krwiaki czy niewielki obrzęk. Ranki można przemywać solą fizjologiczną lub preparatami odkażającymi (np. z oktenidyną, ale nigdy alkoholem, jodyną czy wodą utlenioną). Ulgę przynoszą też zimne okłady czy maści przyspieszające gojenie. W razie pogłębiania się dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem. Sygnały alarmowe to:
- Powiększanie się krwiaka,
- Silny ból,
- Zaczerwienienie i ocieplenie skóry,
- Sączenie się treści ropnej,
- Gorączka i dreszcze.
Kiedy można wrócić do aktywności po krioablacji guza nerki?
Krioablacja guza nerki często jest przeprowadzana u osób starszych, z chorobami współistniejącymi czy innymi obciążeniami zdrowotnymi. Dlatego kilka pierwszych dni po zabiegu najlepiej przeznaczyć na odpoczynek i unikać intensywnego wysiłku fizycznego czy podnoszenia ciężarów, choć wskazane są np. spokojne spacery. Poza tym w indywidualnych przypadkach w ramach profilaktyki infekcji lekarz może zalecić antybiotykoterapię, co powoduje czasami skutki uboczne w postaci osłabienia, zmęczenia i dolegliwości jelitowych – tym bardziej należy wtedy oszczędzać organizm.
Co obejmuje profilaktyka przeciwnowotworowa po krioablacji guza nerki?
Po zabiegu pacjent powinien pozostawać pod opieką onkologa. Przez pierwsze 3-5 lat należy zgłaszać się na kontrolę co 4-6 miesięcy, a potem raz w roku. Chociaż przyczyny rozwoju nowotworu nie są do końca poznane, specjaliści wymieniają kilka czynników ryzyka:
- Palenie tytoniu,
- Nadciśnienie tętnicze,
- Otyłość.
Po krioablacji guza nerki najlepiej zrezygnować z palenia papierosów. Nie tylko zmniejszy to prawdopodobieństwo nawrotu nowotworu, ale też znacznie poprawi ogólną kondycję zdrowotną pacjenta. Z kolei osoby z nadciśnieniem powinny kontrolować ciśnienie tętnicze i regularnie konsultować się z lekarzem. A w przypadku nadwagi i otyłości należy dążyć do osiągnięcia prawidłowej masy ciała poprzez:
- Zbilansowaną dietę bogatą w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, pełnowartościowe białko i zdrowe tłuszcze,
- Aktywność fizyczną,
- Odpowiednie nawodnienie organizmu.
W procesie chudnięcia pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem czy korzystanie z grup wsparcia. Bardzo istotne są również regularne badania kontrolne, np. analiza moczu. Krwiomocz to jeden z ważnych objawów nowotworu nerki, jednak w niektórych przypadkach przejawia się jako krwinkomocz – erytrocyty w moczu wykrywane w badaniu laboratoryjnym. Lekarz prawdopodobnie zaleci też profilaktyczne wykonywania badań obrazowych, np. tomografii lub rezonansu.
Rekonwalescencja po krioablacji guza nerki – podsumowanie
Rekonwalescencja po krioablacji guza nerki trwa raczej krótko, co jest jedną z największych zalet tej metody leczenia nowotworów nerek. Pacjenci szybko wracają do normalnych aktywności. Po zabiegu warto przez kilka dni odpocząć, a następnie zadbać o regularne wizyty kontrolne, aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę i zdrowy tryb życia.
Bibliografia
- Wysocki W., Rak nerki, 2017.
https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/162242,rak-nerki. [dostęp: 13.02.2025] - Majewska M., Krioablacja raka nerki, czyli kulami lodowymi w guza, 2022.
https://pulsmedycyny.pl/medycyna/onkologia/krioablacja-raka-nerki-czyli-kulami-lodowymi-w-guza/. [dostęp: 13.02.2025] - Gośliński J., Leczenie raka nerki – aktualne standardy postępowania, 2018.
https://www.zwrotnikraka.pl/leczenie-raka-nerki-aktualne-standardy-postepowania/. [dostęp: 13.02.2025] - my.clevelandclinic.org, Ablation for Kidney Cancer, 2024.
- https://my.clevelandclinic.org/health/procedures/ablation-for-kidney-cancer.
- [dostęp: 13.02.2025]