Nietrzymanie moczu u osób starszych – co to znaczy?
Nietrzymanie moczu (NTM, inkontynencja) oznacza każdy niezależny od woli wypływ moczu prowadzący do całkowitego lub częściowego opróżnienia pęcherza. Dolegliwość jest zdecydowanie częstsza u starszych osób, szczególnie kobiet (szacuje się, że występuje u 30-60% pań w średnim i starszym wieku).
Trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu u seniorów to:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – mimowolna mikcja w czasie kichania, kaszlu, śmiechu, ćwiczeń, podnoszenia ciężkich przedmiotów itp.,
- Naglące nietrzymanie moczu (nietrzymanie moczu z nagłym parciem) – do wycieku dochodzi w ciągu kilku sekund od odczucia silnej potrzeby natychmiastowego oddania moczu, np. przy zmianie pozycji, pod wpływem dźwięków (lejącej wody), w trakcie stosunku płciowego lub orgazmu,
- Mieszane nietrzymanie moczu – niekontrolowana mikcja podczas wysiłku, której towarzyszy silna potrzeba oddania moczu.
Przyczyny nietrzymania moczu u osób starszych
Dlaczego starsze osoby nie trzymają moczu? Ogólnie rzecz biorąc dlatego, że na którymś etapie fizjologicznego procesu mikcji dochodzi do zaburzeń. Może chodzić o nieprawidłową pracę i napięcie mięśni dna miednicy (Kegla) albo pęcherza, choroby układu moczowo-płciowego oraz nerwowego (rzadziej). Czynniki sprzyjające NTM u seniorów to:
- Menopauza,
- Przebyte operacje ginekologiczne (np. usunięcie macicy),
- Liczne ciąże i porody siłami natury,
- Choroby gruczoły krokowego i ich leczenie chirurgiczne,
- Przewlekłe zaparcia,
- Przewlekły kaszel,
- Zapalenie pęcherza,
- Otyłość i nadwaga,
- Cukrzyca,
- Urazy rdzenia kręgowego,
- Choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane).
Jeśli przyczyna nietrzymania moczu z nagłym parciem jest nieznana, rozpoznaje się tzw. zespół nadpobudliwego pęcherza (większość przypadków).
Problem nietrzymania moczu u osób starszych – diagnoza i badania
Postawienie diagnozy nietrzymania moczu nie stwarza większych trudności, pod warunkiem że senior trafi do lekarza – niestety, szacuje się, że tylko co druga osoba zgłasza ten problem. Wywiad lekarski i badanie fizykalne pozwalają ustalić typ NTM oraz jego stopień zaawansowania (od kropelkowego do ciężkiego). Poza tym wykonuje się:
- Badanie ginekologiczne u kobiet,
- Badanie prostaty u mężczyzn,
- USG układu moczowego i pęcherza (wypełnionego i po opróżnieniu),
- Badanie ogólne moczu i podstawowe badania krwi,
- Badanie urodynamiczne.
Co na nietrzymanie moczu u starszej osoby? Leczenie
Jak leczyć nietrzymanie moczu u osób starszych? To zależy od przyczyny i stopnia nasilenia dolegliwości. W terapii stosuje się metody zachowawcze, farmakologiczne i operacyjne.
Nietrzymanie moczu u osoby starszej – fizjoterapia uroginekologiczna, czyli ćwiczenia
Wzmacnianie mięśni Kegla i trening pęcherza to najważniejsze elementy leczenia NTM u starszych osób, które pozostają samodzielne i aktywne. Ćwiczenia nie są skomplikowane ani trudne, ale wymagają regularności i wytrwałości (sposób ich wykonywania można skonsultować z fizjoterapeutą, najlepiej uroginekologicznym). Specjaliści podają, że przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu poprawy można spodziewać się dopiero po 3 miesiącach, przy ćwiczeniu 3 razy dziennie.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – leczenie farmakologiczne
Gdy fizjoterapia nie wystarcza, czasami wprowadza się leki takie jak fezoterodyna, oksybutynina, solifenacyna, tolterodyna i trospium. Ich przyjmowanie wiąże się jednak z ryzykiem skutków ubocznych (nierzadko poważnych) i zawsze wymaga nadzoru lekarza.
Leczenie chirurgiczne nietrzymania moczu u seniorów
Do najskuteczniejszych metod zabiegowego leczenia nietrzymania moczu należą:
- Podwieszenie szyi pęcherza moczowego,
- Operacja pętlowa.
Niestety, zdarza się, że nie zapewniają trwałych efektów.
Czy zioła na nietrzymanie moczu u osób starszych pomagają?
Niektóre preparaty ziołowe mogą łagodzić objawy nietrzymania moczu u seniorów, jednak ich skuteczność bywa ograniczona. Najczęściej stosuje się wyciągi z pestek dyni, ziele skrzypu polnego, liść pokrzywy czy ziele nawłoci – rośliny wykazują m.in. łagodne działanie moczopędne i przeciwzapalne. Warto jednak pamiętać, że suplementy nie zastąpią diagnozy i terapii zaleconej przez lekarza. Przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół, należy skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza przy współistniejących chorobach i stosowaniu wielu leków.
Do jakiego lekarza z nietrzymaniem moczu u seniora?
Z problemem nietrzymania moczu u starszej osoby można zwrócić się do lekarza POZ lub internisty, a także do ginekologa, urologa i geriatry.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – zapobieganie i profilaktyka
Profilaktyka nietrzymania moczu u seniorów obejmuje:
- Osiągnięcie lub utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- Dietę lekkostrawną, która zapobiega zaparciom,
- Ograniczenie alkoholu i kofeiny,
- Regularne ćwiczenia mięśni Kegla,
- Leczenie i kontrolę chorób współistniejących (cukrzycy),
- Odpowiednią higienę okolic intymnych.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – często zadawane pytania
W tym miejscu znajdziesz odpowiedzi na inne pytania dotyczące NTM u seniorów, które często nurtują zarówno pacjentów, jak i opiekunów.
- Co jest najbardziej skuteczne na nietrzymanie moczu? Ćwiczenia i fizjoterapia połączone z właściwie (indywidualnie) dobranym sposobem leczenia. Praktycznie w każdym przypadku dochodzi do złagodzenia objawów, a w wielu – nawet do całkowitego wyleczenia. Co ważne, po ustąpieniu dolegliwości nie należy rezygnować z regularnych, codziennych ćwiczeń (choć można wykonywać je rzadziej, np. 1-2 razy dziennie).
- Czego nie wolno jeść na nietrzymanie moczu? Dobrze odstawić alkohol i kofeinę, ewentualnie cytrusy (u niektórych podrażniają pęcherz).
- Czym grozi nietrzymanie moczu? Ograniczenie mobilności u seniora połączone np. z nokturią czy częstą potrzebą oddawania moczu nieraz prowadzi do popuszczania i zabrudzenia bielizny i pościeli. Kontakt skóry z moczem wiąże się z ryzykiem podrażnień, wysypki, odparzeń i zmian zapalnych, dlatego zawsze warto stosować dobrane do stopnia NTM i stanu seniora środki chłonne (np. wkładki, pieluchomajki, pieluchy). Nie można też zapominać o skutkach psychospołecznych – nietrzymanie moczu to problem bardzo wstydliwy, który często prowadzi do izolacji społecznej i depresji u seniorów.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – podsumowanie
Nietrzymanie moczu to częsta dolegliwość w podeszłym wieku, wynikająca m.in. z osłabienia mięśni dna miednicy, zmian hormonalnych i chorób współistniejących. U kobiet przeważa postać wysiłkowa, u mężczyzn – nagląca. Leczenie zależy od przyczyny i obejmuje fizjoterapię, farmakoterapię lub zabiegi chirurgiczne.
Bibliografia
- https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. [dostęp: 15.04.2025].
- http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2708. [dostęp: 15.04.2025].
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/928/original/Strony_od_MpD_2011_06-10.pdf?1468415452. [dostęp: 15.04.2025].
- https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/co-warto-wiedziec-o-nietrzymaniu-moczu. [dostęp: 15.04.2025].