Umów wizytę
Parcie na mocz – przyczyny, diagnostyka, leczenie uczucia pełnego pęcherza

Parcie na mocz – przyczyny, diagnostyka, leczenie uczucia pełnego pęcherza

Data publikacji: 16.10.2024 r.

Parcie na mocz to uczucie ciągłej potrzeby oddania moczu, nawet jeśli pęcherz nie jest wypełniony. Powoduje to duży dyskomfort u pacjentów i bardzo utrudnia codzienne życie. Jakie są przyczyny parcia na mocz i sposoby leczenia tej dolegliwości?

Na czym polega parcie na pęcherz?

Parcie na pęcherz to subiektywne odczucie, że konieczne jest natychmiastowe oddanie moczu. W normalnych warunkach pęcherz sygnalizuje potrzebę opróżnienia, gdy jest pełny. Jednak w przypadku niektórych zaburzeń uczucie pełnego pęcherza pojawia się nawet wtedy, gdy ilość moczu w jego wnętrzu jest niewielka lub gdy chwilę wcześniej został on całkowicie opróżniony.Niektóre osoby odczuwają ciągłe uczucie parcia na mocz, co może być spowodowane problemami z:

  • układem moczowym, 
  • infekcjami 
  • lub innymi czynnikami. 

Często towarzyszy temu również dyskomfort, a czasem nawet ból w okolicach pęcherza.

Parcie na mocz – przyczyny uczucia pełnego pęcherza

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą powodować uczucie ciągłego parcia na mocz. Każda z nich wpływa na pęcherz w inny sposób, prowadząc do nieprzyjemnych objawów. 

Zakażenia układu moczowego

Jedną z najczęstszych przyczyn parcia na mocz są infekcje bakteryjne. Bakterie dostają się do układu moczowego i podrażniają błonę śluzową pęcherza, a to z kolei prowadzi do jego zapalenia. Objawom tym często towarzyszy pieczenie lub ból podczas mikcji oraz częste, lecz niewielkie oddawanie moczu. Czasem pojawia się także gorączka, ból podbrzusza lub czerwone zabarwienie moczu.

Nadreaktywny pęcherz

Osoby z nadreaktywnym pęcherzem często odczuwają nagłą potrzebę oddania moczu i mogą mieć trudności z jego kontrolą. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie ich pęcherza kurczą się zbyt często i w nieodpowiednich momentach, nawet wtedy, gdy pęcherz nie jest pełny. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne – od uszkodzenia nerwów, przez starzenie się organizmu, stres po nieprawidłowe nawyki związane z oddawaniem moczu.

Kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe mogą przemieszczać się z nerek do pęcherza, gdzie powodują podrażnienia i stan zapalny. Gdy kamienie blokują przepływ moczu lub bezpośrednio uszkadzają ściany dróg moczowych, pojawia się silne uczucie parcia. Często towarzyszy temu ból w dolnej części pleców lub w bokach.

Przerost prostaty

Przerost prostaty u starszych mężczyzn (po 50. roku życia) jest częstą przyczyną problemów z pęcherzem. Powiększona prostata uciska na cewkę moczową, co utrudnia pełne opróżnienie pęcherza i sprawia, że mężczyźni odczuwają częste parcie na mocz i mają trudności z jego oddawaniem.

Ciąża 

U kobiet w ciąży powiększająca się macica powoduje ucisk na pęcherz moczowy i sprawia, że przyszłe mamy muszą częściej chodzić do toalety. Parcie na pęcherz zwykle jest szczególnie intensywne w trzecim trymestrze ciąży, gdy dziecko jest już duże. Jest to naturalny proces, który zwykle ustępuje po porodzie.

Inne choroby

Stwardnienie rozsiane, udar mózgu czy urazy kręgosłupa u niektórych pacjentów wpływają na nerwy kontrolujące pracę pęcherza. Zakłócenia w przewodzeniu sygnałów nerwowych mogą powodować zarówno nadmierne skurcze pęcherza, jak i brak pełnej kontroli nad jego opróżnianiem, co prowadzi do częstego parcia. Problemy z pęcherzem i drogami moczowymi towarzyszą czasem także cukrzycy, nowotworom oraz chorobom przenoszonym drogą płciową, jak chlamydia czy rzeżączka.

Przyjmowane leki 

Niektóre leki, szczególnie moczopędne, stosowane np. w leczeniu nadciśnienia, mogą zwiększać ilość wydalanego moczu i powodować częstsze parcie na pęcherz. Leki antydepresyjne, antyhistaminowe czy stosowane w leczeniu przewlekłych schorzeń również wpływają na pracę pęcherza, co prowadzi do jego nadreaktywności.

Diagnostyka i badania uczucia ciągłego parcia na mocz

Diagnostyka parcia na mocz po oddaniu moczu w pierwszej kolejności obejmuje wywiad medyczny, w trakcie którego lekarz pyta o objawy, styl życia, historię chorób oraz zażywane leki. Następnym krokiem jest zlecenie badania moczu, które pozwala wykryć infekcje, krew lub inne nieprawidłowości. W niektórych przypadkach specjalista zleca także USG układu moczowego, pozwalające ocenić stan nerek, pęcherza i dróg moczowych, a także urodynamikę, czyli test, który mierzy ciśnienie w pęcherzu i przepływ moczu. Badaniem, pomocnym w ustaleniu przyczyn uczucia parcia na mocz jest także przeprowadzana endoskopowo cystoskopia. Umożliwia ona lekarzowi bezpośredni wgląd do wnętrza pęcherza.

Parcie na mocz – leczenie

Leczenie parcia na mocz zależy od jego przyczyny, a wybór terapii zostaje indywidualnie dopasowany do pacjenta. W zależności od przyczyny i uciążliwości problemu stosuje się leczenie sposobami domowymi i naturalnymi, farmaceutykami lub w grę wchodzą zabiegi operacyjne. 

Leczenie farmakologiczne

Leki na receptę są często pierwszym krokiem w leczeniu parcia na mocz. 

  • W przypadku infekcji dróg moczowych lekarz przepisuje antybiotyki, które eliminują bakterie powodujące stan zapalny. 
  • W przypadku nadreaktywnego pęcherza stosuje się leki rozkurczowe, które zmniejszają częstotliwość niekontrolowanych skurczów pęcherza. 
  • Jeśli przyczyną problemu jest przerost prostaty, stosuje się leki pomagające zmniejszyć ucisk na pęcherz i ułatwiające oddawanie moczu.

Leczenie operacyjne

Operacja jest rozważana w przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą rezultatów lub gdy przyczyną parcia na mocz jest np. przerost prostaty lub kamienie nerkowe. Przykładem zabiegu jest przezcewkowa resekcja prostaty, która polega na usunięciu nadmiarowej tkanki prostaty, aby odciążyć pęcherz. W przypadku kamieni nerkowych stosuje się zabieg litotrypsji, który rozbija kamienie na mniejsze fragmenty, co umożliwia ich łatwiejsze wydalenie z organizmu.

Parcie na mocz – domowe sposoby

W leczeniu domowym parcia na mocz kluczowa jest zmiana nawyków i wprowadzenie naturalnych metod łagodzenia objawów

  • Przede wszystkim należy unikać w diecie substancji drażniących pęcherz, takich jak kawa, herbata, alkohol oraz ostre potrawy. 
  • W utrzymaniu zdrowia układu moczowego pomaga także odpowiednie nawodnienie. Należy pić dużo wody, ale w mniejszych ilościach i w regularnych odstępach czasu, aby nie przeciążać pęcherza. 
  • Osoby, które zmagają się z problemem parcia na pęcherz po oddaniu moczu mogą sięgać także po niektóre zioła i naturalne preparaty, wspierające układ moczowy. Należy do nich m.in. sok z żurawiny, skrzyp polny czy pietruszka

Jako wsparcie diety warto do swojej codziennej rutyny dodać trening mięśni Kegla. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń wzmacnia mięśnie dna miednicy, co może poprawić kontrolę nad oddawaniem moczu. W przypadku kobiet po porodzie ćwiczenia te są szczególnie zalecane, ponieważ pomagają przywrócić prawidłową funkcję układu moczowego.

Parcie na mocz – kiedy udać się do lekarza?

Sporadyczne uczucie parcia na mocz może być normalne, szczególnie po wypiciu dużej ilości płynów, jednak długotrwałe i uporczywe dolegliwości nie powinny być ignorowane. Warto udać się do lekarza, gdy parcie na mocz występuje często, zakłóca codzienne funkcjonowanie lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak ból, pieczenie przy oddawaniu moczu, krew w moczu, gorączka czy trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza. 

Jak skutecznie radzić sobie z parciem na mocz? Podsumowanie

Parcie na mocz to powszechny problem, który może mieć różne przyczyny – od infekcji po poważniejsze schorzenia. Kluczem do rozwiązania problemu jest odpowiednia diagnostyka i dostosowane leczenie. Dzięki dostępnym metodom terapeutycznym, zarówno farmakologicznym, jak i domowym, większość przypadków można skutecznie złagodzić. Ważne jest, aby nie ignorować objawów i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Źródła:

  • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, red. prof. dr hab. med. W. Hryniewicz, dr hab. med. M. Holecki, https://antybiotyki.edu.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje/uklmoczowyinternet.pdf [dostęp: 26.09.2024]
  • Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. W. Hryniewicz, M. Holeckiego, Warszawa 2015.
  • T. Mutrynowski, C. Torz, P. Dzigowski i in., Kamica układu moczowego, „Medycyna po dyplomie”, nr 8 (20) 2011.

Warto również przeczytać:

Umów się do lekarza

Skontaktuj się z nami, aby ustalić najlepszą dla siebie ścieżkę leczenia. Umów się na konsultację z urologiem.

Poradnia urologiczna

Konsultacje komerycyjne:
788 502 989
Poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Konsultacje na NFZ:
22 73 54 100 /101

Umawianie zabiegów
661 300 313
Poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

    Wyślij e-mail:
    uro@emc-sa.pl
    W godz. 8.00 – 16.00 odpowiadamy
    tego samego dnia roboczego