Na czym polega zwężenie cewki moczowej?
Zwężenie cewki moczowej wynika z powstawania bliznowatej, nieelastycznej tkanki (najczęściej kolagenu typu I), która zastępuje prawidłowo zbudowaną ścianę cewki w jej określonym odcinku. Mimo że zwężenia mogą mieć różną długość (od kilku milimetrów do kilku centymetrów), zawsze prowadzą do zmniejszenia światła cewki, a następnie trudności przepływu moczu.
- Według danych problem dotyka ok. 0,6-1,4% populacji (Skrodzka i wsp., 2015).
- W USA jest to od 5 do 13 na 2000 pacjentów, a w Wielkiej Brytanii – 1 na 2000.
- Wskaźnik wzrasta u mężczyzn, zwłaszcza wraz z wiekiem – u starszych pacjentów wynosi nawet 10 na 200.
Czy zwężenie cewki moczowej jest niebezpieczne?
Nieleczone zwężenie cewki moczowej sprawia, że mocz zalega w pęcherzu i poszerzonej cewce powyżej zwężenia. Przez to wzrasta ryzyko powstania uchyłków, kamicy pęcherza oraz stanów zapalnych, ropni i przetok, które następnie mogą objąć kolejne narządy. Infekcja nasila także tworzenie się tkanki włóknistej, która wnika w ciało gąbczaste. Z kolei całkowite zatrzymanie moczu wymaga pilnej interwencji lekarskiej, bo zagraża życiu.
Zwężenie cewki moczowej – objawy
We wczesnym stadium objawy zwężenia cewki moczowej mogą być podobne do tych, które występują w łagodnych stadiach różnych dolegliwości dolnych dróg moczowych. Z tego powodu zwężenie często rozpoznaje się z opóźnieniem. Objawy można podzielić na dwie grupy.
Zwężenie cewki moczowej – objawy przeszkody podpęcherzowej
W pierwszej kolejności pojawia się spowolnienie lub osłabienie strumienia moczu (pacjent zauważa, że mocz wypływa słabszym „ciśnieniem”). Inne objawy to:
- Wąski lub przerywany strumień moczu,
- Trudności z rozpoczęciem mikcji (tzw. „parcie na cewkę” bez wyraźnego wypływu),
- Uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.
Zwężenie cewki moczowej – objawy podrażnienia dróg moczowych
Bardzo często powyższym objawom towarzyszą dolegliwości związane z podrażnieniem dolnego odcinka dróg moczowych:
- Pilne uczucie potrzeby oddania moczu,
- Wielokrotne oddawanie moczu w nocy,
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
Co ciekawe, zaleganie moczu dodatkowo nasila częstomocz (oddawanie moczu w krótkich odstępach czasu), ponieważ zwiększa nadaktywność mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.
Co powoduje zwężenie cewki moczowej?
Przyczyny zwężenia cewki moczowej można podzielić ze względu na miejsce powstania.
Lokalizacja zwężenia | Przyczyna |
Ujście zewnętrzne cewki | Idiopatyczna,Wrodzone wady rozwojowe tj. spodziectwo czy wierzchniactwo,Brak higieny, zapalenie skóry,Liszaj twardzinowy. |
Cewka prąciowa | Idiopatyczna,Przedłużenie choroby ujścia zewnętrznego cewki (zwłaszcza LS),Zwężenie po operacyjnym leczeniu spodziectwa,Tępe urazy,Zakażenia (infekcje przenoszone drogą płciową – STI),Niedokrwienie podczas zabiegów wykorzystujących krążenie pozaustrojowe. |
Cewka opuszkowa | Idiopatyczna,Wrodzona,Uszkodzenie urazowe zewnętrzne,Zakażenie (infekcje przenoszone drogą płciową – rzeżączka). |
Część opuszkowo-błoniasta | Uszkodzenie urazowe ze złamaniem kości miednicy. |
Część sterczowa | Nowe technologie leczenia chorób stercza. |
Szyja pęcherza | Po interwencji chirurgicznej. |
Jedną z częstszych przyczyn zwężenia cewki w różnych odcinkach są uszkodzenie urazowe związane z instrumentacją (cewnikowanie lub wziernikowanie) oraz zabiegi endoskopowe wykonywane z powodu zmian nowotworowych stercza (guz, kamica). Pojawiają się także jako powikłania pooperacyjne elektroresekcji gruczołu krokowego (TURP). Równie często za zwężenie światła w cewce odpowiada zakażenie Neisseria gonorrhoea oraz drobnoustrojami z grupy Chlamydia lub Ureaplasma.
Jakie badanie na zwężenie cewki moczowej?
W diagnostyce zwężenia cewki moczowej stosuje się kilka metod, a wybór odpowiedniej zależy od dostępności sprzętu oraz stanu pacjenta.
- Wywiad i badanie fizykalne, w tym palpacja cewki. Pozwala ustalić miejsce i stopień zwężenia.
- Uretroskopia (cystouretroskopia). To endoskopowe badanie, które umożliwia wizualizację koloru ściany cewki do punktu zwężenia (u zdrowych osób tkanka ma barwę różową, a u chorych – jasnoszarą).
- Uretrografia wsteczna i cystouretrografia mikcyjna (CUG). Są to badania radiologiczne z podaniem środka cieniującego, które umożliwiają określenie miejsca zwężenia oraz ocenę ewentualnych uchyłków czy przetok. Jego dokładność sprawia, że może stanowić jedyne badanie dodatkowe podczas diagnozy.
- Sonouretrografia (SUG) pomaga w ocenie długości zwężenia, grubości ścian cewki i ewentualnego zwłóknienia ciała gąbczastego, a dodatkowo pozwala na ocenę pęcherza pod kątem zalegania moczu.
- Tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) również odznaczają się dużą czułością i swoistością.
Często wykonuje się też posiew moczu w celu wykluczenia infekcji oraz oznaczenie stężenia kreatyniny w surowicy, co pozwala ocenić funkcję nerek.
Zwężenie cewki moczowej – leczenie
Jak leczyć zwężenie cewki moczowej? Niestety, nie wynaleziono lekarstwa, które zwiększałoby światło w cewce. Również tzw. „zioła na zwężenie cewki moczowej” (np. skrzyp polny, nawłoć, mącznica lekarska, pietruszka) nie usuwają przeszkody w przewodzie moczowym, tylko działają przeciwzapalnie lub moczopędnie. Podobnie właściwości wykazują pewne leki bez recepty. Z tego powodu w leczeniu zwężenia cewki moczowej powszechnie stosuje się metody inwazyjne/endoskopowe:
- Kalibrację (dylatacja) cewki – stopniowe rozszerzanie zwężonego odcinka. Wiąże się z koniecznością powtarzania zabiegu,
- Uretrotomię wewnętrzną – krótki zabieg (15-30 minut) polegający na rozcięciu zwężenia od wewnątrz przy użyciu skalpela endoskopowego lub lasera (Starownik i wsp., 2004). Długotrwałą skuteczność obserwuje się u 20-30% pacjentów (Poletajew, 2016),
- Szynowanie (wprowadzenie stentu do cewki, aby utrzymać jej światło) – stosuje się najrzadziej, ponieważ aż w 58% przypadków niesie ze sobą ryzyko powikłań. Ponadto wiąże się z częstotliwością nawrotów na poziomie 45% (Starownik i wsp., 2004).
Zwężenie cewki moczowej – operacja
W przypadku długich, nawrotowych, rozległych lub złożonych zwężeń najlepsze rezultaty zapewniają techniki chirurgii rekonstrukcyjnej (uretroplastyki). Główne metody polegają na wycięciu zwłókniałego odcinka i zespoleniu zdrowych kikutów lub uzupełnieniu cewki za pomocą przeszczepu (najczęściej błony śluzowej policzka).
Jak długo goi się cewka moczowa po zabiegu?
Po zabiegach endoskopowych zazwyczaj cewnik utrzymuje się przez kilka do kilkunastu dni, a powrót do aktywności sprzed zabiegu może zająć 2-6 tygodni. W tym czasie zaleca się zrezygnowanie z nadmiernego wysiłku fizycznego i aktywności seksualnej. Natomiast przy zabiegach chirurgii otwartej, czas gojenia i regeneracji jest dłuższy – nawet do kilku miesięcy (w zależności od rozległości operacji i indywidualnych cech pacjenta).
Zwężenie cewki moczowej – podsumowanie
Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym i zabiegowym rokowanie w przypadku zwężenia cewki moczowej jest na ogół dobre pod warunkiem wczesnej interwencji i przestrzegania zaleceń lekarza w okresie rekonwalescencji.
Bibliografia
- Skrodzka M., Dałek L., Zwężenia cewki moczowej – współczesny problem terapeutyczny, 2015. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2879. [dostęp: 16.02.2025]
- Starownik R., Bar K., Klijer R., Urban M., Zwężenie cewki moczowej u mężczyzn, 2004. https://www.czytelniamedyczna.pl/560,zwzenie-cewki-moczowej-u-mzczyzn.html. [dostęp: 16.02.2025]
- Poletajew S., Leczenie chorych ze zwężeniem cewki moczowej – uretrotomia, kalibracja i szynowanie, 2016. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2938. [dostęp: 16.02.2025]