Czym są żylaki powrózka nasiennego?
Powrózek nasienny składa się z nasieniowodu, tętnic jądrowych oraz splotu wiciowatego. Ten ostatni element to sieć naczyń żylnych oplatających tętnice. Dzięki niemu krew żylna transportowana jest z jąder do większych naczyń krwionośnych. Nieprawidłowe poszerzenie tych naczyń to żylaki powrózka nasiennego (inaczej varicocele)
Schorzenie w 90% przypadków występuje po lewej stronie. Ocenia się, że dotyka średnio 15% populacji mężczyzn, jednak okazuje się, że coraz częściej można je zdiagnozować również u nastolatków – w grupie 18-latków wynosi 9-22,6% (Rogowska i wsp., 2020). Niestety, zazwyczaj młodzi mężczyźni dowiadują się o problemie po badaniach przeprowadzanych w związku z oceną ich zdolności do służby wojskowej.
Żylaki powrózka nasiennego a płodność
Co ciekawe, taka diagnoza jest także zaskoczeniem dla par starających się o dziecko. Wśród mężczyzn zgłaszających się do lekarza z powodu niepłodności 41% dowiaduje się, że ma varicocele. Niekoniecznie oznacza to, że żylaki powrózka nasiennego bezpośrednio odpowiadają za problemy z zapłodnieniem, jednak wiele badań wskazuje, że „częstość występowania [varicoceli] u mężczyzn w małżeństwach niepłodnych jest znacznie wyższa niż w małżeństwach posiadających dzieci”. Np. w badaniu WHO, które objęło 7094 mężczyzn z 34 krajów, w grupie z prawidłowym nasieniem stwierdzono żylaki u 11,7%, a u osób z niepłodnością u 25,4%. Również w innych badaniach stosunek ten jest większy i wynosi 9:2 (Stachowski, 2001).
Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że splot wiciowaty działa jak mechanizm chłodzący – odbiera ciepło z krwi tętniczej płynącej do jąder i oddaje je krwi żylnej. Jest to niezbędne do prawidłowej produkcji plemników, która wymaga temperatury o ok. 2-3°C niższej niż temperatura ciała. Zastój żylny powoduje podniesienie temperatury jądra, co negatywnie wpływa na liczbę i ruchliwość plemników. Powoduje to też kumulację toksycznych metabolitów oraz reaktywnych form tlenu, które uszkadzają komórki odpowiedzialne za produkcję plemników i testosteronu.
Żylaki powrózka nasiennego – wygląd
W mniej poważnych przypadkach żylaków powrózka nasiennego nie widać gołym okiem, ale bywają wyczuwalne jako poskręcane, elastyczne struktury pod skórą. W zaawansowanych stadiach można zauważyć zgrubienia w obrębie moszny.
Żylaki powrózka nasiennego – stopnie
Zaawansowanie żylaków powrózka nasiennego ocenia się według trzystopniowej skali Dubina i Amelara:
- Stopień 1 – żylaki wyczuwalne tylko podczas próby Valsalvy,
- Stopień 2 – poszerzone żyły są wyczuwalne palpacyjnie nawet bez próby Valsalvy, ale nie są widoczne gołym okiem,
- Stopień 3 – żyły są widoczne przez skórę moszny i wyraźnie powiększone.
Żylaki powrózka nasiennego – objawy
Biorąc pod uwagę, że w pierwszych stopniach żylaki powrózka nasiennego nie wywołują żadnych objawów, nie dziwi zaskoczenie wielu mężczyzn podczas diagnozy. Tylko u niektórych pojawia się ból, uczucie ciężkości lub dyskomfort w mosznie, i to nieraz tylko po długim staniu lub wysiłku fizycznym. Ból jądra ma zazwyczaj charakter tępy i promieniujący, a jego intensywność wzrasta w drugiej połowie dnia.
Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny
Większość badaczy zgadza się co do tego, że zastój prowadzący do rozwoju żylaków powrózka nasiennego wynika z budowy anatomicznej lewej żyły jądrowej. Prawa żyła wpada bezpośrednio do żyły głównej dolnej. Natomiast lewa najpierw uchodzi pod kątem prostym do żyły nerkowej, a stamtąd dopiero do żyły głównej, Skutkuje to zwiększonym ciśnieniem i oporem krwi.
Wśród przyczyn wymienia się także wrodzoną wadę tkanki łącznej, która osłabia ściany naczyń żylnych oraz zwiotczenie moszny, wrodzony brak lub niewydolność zastawek żylnych. Ostatecznie czynniki te powodują zastój i wsteczny prąd krwi, a to z kolei prowadzi do wydłużenia i pogrubienia splotu wiciowatego. W niektórych przypadkach choroba może być wtórna i prowadzić do patologii w obrębie jamy brzusznej, np. guzów nerki.
Jak wykryć żylaki powrózka nasiennego?
Jaki lekarz pomoże w rozpoznaniu i leczeniu powrózka nasiennego? Urolog lub androlog. W celu diagnozy przeprowadzą ocenę wyglądu moszny w spoczynku i podczas próby Valsalvy. Od badania fizykalnego większą dokładność zapewnia USG Dopplera. Dzięki niemu można obserwować wygląd splotu i przepływu krwi w żyłach jądrowych w wysokiej rozdzielczości. U mężczyzn z problemami płodności zaleca się dodatkowe badania nasienia oraz oznaczenie poziomu testosteronu, LH i FSH.
Żylaki powrózka nasiennego – leczenie
Odpowiednio wczesna diagnoza i właściwie dobrana forma leczenia są bardzo ważne szczególnie dla nastolatków, ponieważ varicocele zaburzają rozwój jąder oraz ich funkcję hormonalną i generatywną.
Żylaki powrózka nasiennego – leczenie farmakologiczne
Nie istnieją leki, które mogłyby cofnąć zmiany w obrębie żył powrózka nasiennego. Jednak pomocne okazują się leki przeciwbólowe oraz suplementy poprawiające jakość nasienia.
Żylaki powrózka nasiennego – domowe sposoby
W łagodnych przypadkach ulgę mogą przynieść zimne okłady na mosznę oraz unikanie długiego przebywania w pozycji stojącej. Niektóre źródła sugerują również noszenie specjalnej bielizny podtrzymującej mosznę, choć zdania na ten temat są podzielone.
Usunięcie żylaków powrózka nasiennego
Zabieg chirurgiczny polega na zaotrzewnym podwiązaniu żyły jądrowej. Stosuje się go w przypadku dolegliwości bólowych, zaniku jądra lub problemów z płodnością. Do najczęściej stosowanych metod należą:
- Otwarta operacja, ale ma największy wskaźnik niepowodzeń i nawrotów,
- Operacja mikrochirurgiczna, która także wymaga znieczulenia ogólnego i nacięcia w okolicy pachwiny, ale odsetek niepowodzeń utrzymuje się na poziomie 5% (Warren i wsp., 2023),
- Zabieg laparoskopowy, któremu w małym stopniu towarzyszy ryzyko przypadkowego uszkodzenia jelit, naczyń limfatycznych i dużych naczyń krwionośnych,
- Zabieg embolizacji przezskórnej żył jądrowych pod kontrolą RTG, który cechuje się mniejszą częstością występowania powikłań i nawrotów, tj. 2-10% w porównaniu do 20-30%. w leczeniu operacyjnym (Stachowski, 2001). Poza tym można go stosować u ok. 80-90% pacjentów i wykonywać w warunkach ambulatoryjnych.
Żylaki powrózka nasiennego – inne zagadnienia
Warto jeszcze odpowiedzieć na 3 pytania pojawiające się w związku z tym tematem.
- Czy żylaki powrózka nasiennego bolą? Tak, ale skarży się na niego tylko 2-10% chorych (Nyćkowiak i wsp., 2020). Dolegliwość pojawia się zwykle po długotrwałym staniu lub wysiłku.
- Czy żylaki mogą zniknąć samoistnie? Nie, jedyną metodą ich usunięcia jest zabieg operacyjny.
- Czy z żylakami powrózka nasiennego można żyć? Tak, jeśli nie powodują objawów i nie wpływają na płodność, nie zawsze wymagają leczenia.
Żylaki powrózka nasiennego – podsumowanie
Żylaki powrózka nasiennego to częsta przypadłość, która hamuje rozwój gonad oraz może przyczyniać się do niepłodności. Ich diagnostyka jest stosunkowo prosta, a w przypadkach wymagających leczenia można zastosować skuteczne metody chirurgiczne.
Bibliografia
- Stachowski T., Żylaki powrózka nasiennego jako problem diagnostyczno-terapeutyczny w protekcji płodności u mężczyzny, 2001. https://www.termedia.pl/Zylaki-powrozka-nasiennego-jako-problem-diagnostyczno-terapeutyczny-w-protekcji-plodnosci-u-mezczyzny,8,1378,0,1.html. [dostęp: 10.02.2025]
- Rogowska M., Ignacy Rożek I., Bochyński K., Światłowski Ł., Pyra K., Żylaki powrózka nasiennego –diagnostyka i leczenie, z podkreśleniem roli ultrasonografii, w: Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce. Nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Część III, Poznań, 2020. http://www.mlodzinaukowcy.com/dl/d80412f2f46585e2e87136965ee9bc27/#page=77. [dostęp: 10.02.2025]
- Warren H., Challacombe B., Żylaki powrózka nasiennego – dokładna ocena kluczowym elementem postępowania, 2023. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/308440,zylaki-powrozka-nasiennego-dokladna-ocena-kluczowym-elementem-postepowania. [dostęp: 10.02.2025]
- Piasecki M., Żylaki powrózka nasiennego – objawy, diagnostyka, leczenie, 2023. https://www.mp.pl/pacjent/urologia/334080,zylaki-powrozka-nasiennego-objawy-diagnostyka-leczenie. [dostęp: 10.02.2025]