Umów wizytę
Ból pęcherza – objawy i przyczyny oraz domowe sposoby na bolący pęcherz

Ból pęcherza – objawy i przyczyny oraz domowe sposoby na bolący pęcherz

Data publikacji: 24.05.2024 r.

Choroby układu moczowego i infekcje bakteryjne to niektóre z przyczyn powodujących bóle pęcherza. Dolegliwości towarzyszy uczucie parcia na mocz, dyskomfort, a nawet krwawienie. Jak leczyć bolący pęcherz? Odpowiadamy!

Jak boli pęcherz moczowy? Objawy

Bolący pęcherz to szczególnie nieprzyjemna dolegliwość, która wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Uczucie dyskomfortu pojawia się w dolnej części brzucha i nasila się w trakcie oddawania moczu. Jednak sam ból to nie wszystko — towarzyszyć mu mogą również inne objawy, których występowanie zależne jest od przyczyny bólu. Do najczęstszych z nich należą:

  • Pieczenie — występujące podczas mikcji,
  • Częstomoczzwiększona częstotliwość oddawania moczu (powyżej 8 razy w ciągu dnia i 2 razy w ciągu nocy),
  • Poczucie dużego parcia na pęcherz silna i nagła potrzeba skorzystania z toalety, 
  • Krew w moczu — w trakcie oddawania moczu może pojawić się krwawienie,
  • Zmiana zabarwienia lub zapachu moczu — mocz może stać się gęsty i mętny oraz przybrać czerwony lub brunatny kolor, a także zyskać nieprzyjemny zapach, 
  • Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

W przypadku długotrwałych i nieleczonych problemów z pęcherzem może również pojawić się podwyższona temperatura ciała, nudności i wymioty oraz ból w okolicy lędźwi.

Sprawdź też, o czym może świadczyć ból przy oddawaniu moczu.

Ból pęcherza — przyczyny

W większości przypadków za ból pęcherza moczowego odpowiada zakażenie dróg moczowych (ZUM), spowodowane infekcją bakteryjną. Najczęściej wywołują ją bakterie E.coli, a ich występowanie sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Przyczynami dolegliwości bólowych mogą być także:

  • Śródmiąższowe zapalenie pęcherza  — ciągłe i nawracające schorzenie objawiające się przewlekłym bólem w okolicy miednicy i pęcherza,
  • Kamica moczowa — choroba, w trakcie której z moczu wytrącają się mineralne złogi (kamienie) powodujące dyskomfort,
  • Choroby ginekologiczne u kobiet może to być np.: endometrioza, zapalenie jajników, czy zapalenie narządów miednicy mniejszej. Ból pęcherza u mężczyzn może natomiast wynikać z zapalenia prostaty lub dróg nasiennych,
  • Schorzenia układu pokarmowego — takie jak: zespół jelita drażliwego, zapalenie uchyłków lub wyrostka robaczkowego,
  • Nowotwory — w szczególności te, które atakują pęcherz moczowy oraz szyjkę macicy,
  • Urazy mechaniczne oraz przebyte operacje np. ból w okolicy pęcherza po cięciu cesarskim.

Bóle pęcherza moczowego — diagnostyka

Diagnostyka bólu pęcherza polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz wykonaniu szeregu badań. Działania te pozwolą określić przyczyny dolegliwości. Lekarz może zalecić:

  • badanie ogólne moczu — pozwalające przede wszystkim na wykrycie infekcji bakteryjnych,
  • posiew moczu dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie bakterii wywołujących dolegliwość,
  • USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny — badania obrazowe umożliwiają zdiagnozowanie chorób nowotworowych,
  • cytoskopię — polega ona na wprowadzeniu do pęcherza moczowego narzędzia, dzięki któremu można ocenić jego stan, a w razie potrzeby pobrać fragment tkanki do dalszych badań.

Co na ból pęcherza pomoże? Leczenie domowe i farmakologiczne

Dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy pęcherza należy skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który zdiagnozuje ich przyczynę oraz zdecyduje o sposobie leczenia. Najczęściej do zwalczenia bólu pęcherza moczowego służą odpowiednio dobrane leki, a w przypadku cięższych chorób wprowadza się także zabiegi operacyjne. Pomocne w zmniejszeniu dyskomfortu są także domowe sposoby na bolący pęcherz.

Bóle pęcherza — farmakoterapia i leczenie operacyjne

Leczenie farmakologiczne najczęściej wprowadza się, gdy mamy do czynienia z zakażeniem dróg moczowych. W takim wypadku zaleca się stosowanie doustnych leków przeciwbakteryjnych, które skutecznie eliminują rozwijającą się infekcję. Farmakoterapię wdraża się także przy śródmiąższowym zapaleniu pęcherza, które leczy się za pomocą leków przeciwbólowych, antyhistaminowych lub immunosupresyjnych. Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosuje się również w początkowych fazach kamicy moczowej.

W przypadku cięższych powikłań niezbędne jest wdrożenie leczenia operacyjnego. Do takich zabiegów kwalifikują się przede wszystkim osoby chorujące na nowotwory oraz zmagające się z kamieniami pęcherza. Podstawą w leczeniu raka pęcherza moczowego jest zabieg endoskopowy, a w zaawansowanym stadium wykonuje się także cystektomię (usunięcie pęcherza). Operacyjne usuwanie kamieni moczowych najczęściej odbywa się za pomocą litotrypsji pozaustrojowej, polegającej na skruszeniu złogów falami uderzeniowymi.

Domowe sposoby na ból pęcherza

W złagodzeniu bólu pęcherza moczowego pomóc mogą także domowe metody. 

  • Przede wszystkim warto zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Dobrze sięgnąć więc po nisko- lub średniozmineralizowaną wodę, herbaty ziołowe oraz soki owocowe. Picie dużej ilości płynów, a w szczególności tych z dodatkiem witaminy C, pozwoli wypłukać bakterie z układu moczowego. 
  • Poleca się również stosowanie ciepłych kompresów na brzuch oraz dodanie do diety żurawiny — wykazuje ona działanie uniemożliwiające bakteriom przyleganie do ścian dróg moczowych. 
  • Do zniwelowania uczucia dyskomfortu można też wykorzystać preparaty ziołowe zawierające ziele nawłoci, pokrzywy czy skrzypu. Pomocne okazać się mogą także nasiadówki z dodatkiem rumianku, nagietka i kory dębu.

Sposoby na bolący pęcherz — najlepsza jest profilaktyka!

Kluczowe znaczenie w zapobieganiu bólom pęcherza moczowego odgrywa profilaktyka. Niezwykle istotne jest codzienne dbanie o higienę osobistą — regularne mycie okolic intymnych oraz noszenie bawełnianej bielizny skutecznie zapobiegnie infekcjom. Należy także unikać przetrzymywania moczu, którego zastój może prowadzić do namnażania się bakterii. Wobec tego warto zadbać o regularne i dokładne opróżnianie pęcherza

Osoby aktywne seksualnie, a w szczególności kobiety, powinny pamiętać o oddawaniu moczu tuż po każdym stosunku. Pójście do toalety pozwoli oczyścić drogi moczowe z ewentualnych drobnoustrojów. Ważne jest również picie dużej ilości płynów oraz regularne kontrole lekarskie — wczesne wykrycie chorób układu moczowego przyspieszy proces leczenia.

Bóle pęcherza moczowego — podsumowanie

Ból pęcherza może wynikać z różnych przyczyn. Wśród najczęstszych wymienia się infekcje bakteryjne. Szybka konsultacja lekarska i wykonanie podstawowych badań to najlepszy sposób, by dowiedzieć się, od czego boli pęcherz oraz wdrożyć odpowiednie metody leczenia. Regularne przyjmowanie leków przepisanych przez lekarza pozwoli skutecznie zwalczyć dolegliwości bólowe. W łagodzeniu objawów pomogą także domowe sposoby — picie dużej ilości płynów, nasiadówki, wprowadzenie do diety żurawiny czy kompresy ziołowe. Aby uniknąć bóli pęcherza, warto również zadbać o profilaktykęprawidłowa higiena oraz regularne wizyty w toalecie zapobiegną nawracającym dolegliwościom.

Źródła:

Warto również przeczytać:

Umów się do lekarza

Skontaktuj się z nami, aby ustalić najlepszą dla siebie ścieżkę leczenia. Umów się na konsultację z urologiem.

Poradnia urologiczna

Konsultacje komerycyjne:
788 502 989
Poniedziałek-piątek: 9.00-17.00

Konsultacje na NFZ:
22 73 54 100 /101

Umawianie zabiegów
661 300 313
Poniedziałek-piątek: 8.00-16.00

    Wyślij e-mail:
    uro@emc-sa.pl
    W godz. 8.00 – 16.00 odpowiadamy
    tego samego dnia roboczego