Nykturia – co to jest?
Nykturia to wybudzenie się z powodu parcia na pęcherz (konieczność przerwania snu i wstania z łóżka w celu mikcji, a następnie kontynuowanie snu). Według Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (International Continence Society, ICS) już jednokrotna mikcja w porze nocnej kwalifikuje się jako nykturia. Jednak w praktyce klinicznej przyjmuje się, że dopiero występowanie dwóch, lub więcej mikcji każdej nocy ma istotne znaczenie, ponieważ wyraźnie pogarsza jakość nocnego wypoczynku, a tym samym komfortu życia.
Nykturia – przyczyny
Co ważne, nykturia nie jest odrębną jednostką chorobową, ale objawem towarzyszącym innym stanom zdrowotnym lub nawykom. To sygnał, że organizm próbuje pozbyć się moczu nocą częściej niż normalnie. Na czym ogólnie polega mechanizm tej przypadłości? Możliwe są dwie opcje:
- Zwiększona produkcja moczu w nocy (tzw. poliuria nocna),
- Zmniejszenie pojemności lub zdolności pęcherza do magazynowania moczu.
A co prowadzi do takiego stanu? Przyczyny bywają naprawdę prozaiczne, np. picie wieczorem zbyt dużej ilości płynów (zwłaszcza alkoholu, kawy, herbaty czy innych kofeinowych i gazowanych napojów) albo przyjmowanie leków moczopędnych (diuretyków). Nykturia pojawia się też przy chorobach związanych z funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego takich jak:
- Moczówka prosta – choroba hormonalna polegająca na niedoborze lub nieskutecznym działaniu hormonu antydiuretycznego (wazopresyny). Skutkuje to upośledzeniem zagęszczania moczu w nerkach i produkcją bardzo dużych ilości rozwodnionego moczu,
- Zakażenia dróg moczowych, np. ostre zapalenie pęcherza moczowego czy odmiedniczkowe zapalenie nerek – infekcje powodują podrażnienie pęcherza i cewki moczowej oraz częste parcie na mocz (również w nocy),
- Zespół nadreaktywnego pęcherza (OAB) – mięsień pęcherza (wypieracz) kurczy się nadmiernie już przy niewielkiej ilości moczu, wywołując nagłą, silną potrzebę mikcji,
- Przerost prostaty – powiększona prostata utrudnia odpływ moczu z pęcherza, powodując jego zaleganie i częstomocz.
Częste oddawanie moczu w nocy a choroby serca
W leczeniu chorób układu krążenia takich jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca stosuje się m.in. diuretyki, które będą powodować nadprodukcję moczu w nocy, jeśli pacjent przyjmuje je wieczorem. Nykturia może również pojawić się w przypadku nieleczonych lub źle kontrolowanych schorzeniach sercowo-naczyniowych. W ciągu dnia przy osłabionej pracy serca dochodzi do zalegania płynów w tkankach (np. obrzęki kostek i łydek), a nocą, w pozycji leżącej, poprawia się przepływ krwi przez nerki i nadmiar płynu zostaje przefiltrowany do moczu.
Częste oddawanie moczu w nocy a cukrzyca
Zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2 (zwłaszcza niekontrolowana) może powodować nykturię – nierzadko to jeden z pierwszych objawów tej choroby. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje tzw. diurezę osmotyczną – glukoza przenika do moczu i „pociąga” za sobą wodę, co skutkuje wydalaniem dużych ilości moczu zarówno w dzień, jak i w nocy.
Nykturia a zaburzenia snu
Obturacyjny bezdech senny (OBS) prowadzi do wzrostu ciśnienia w klatce piersiowej i wydzielania przedsionkowego peptydu natriuretycznego (ANP), co skutkuje zwiększoną produkcją moczu. Ciągłe epizody zatrzymania oddechu i spłycenia snu powodują wybudzenia w nocy, którym towarzyszy uczucie parcia na mocz.
Nykturia – objawy
Nykturia rzadko jest odosobnionym objawem. Zwykle towarzyszy jej częstomocz dzienny lub inne symptomy wynikające z podstawowej dolegliwości. Objawy sugerujące konkretną przyczynę nykturii:
- Częste parcie na mocz połączone z bólem, pieczeniem w czasie mikcji i oddawaniem bardzo małych ilości (nawet kilka kropel), a także objawami ogólnymi (gorączka, osłabienie) sugeruje infekcję,
- Silne pragnienie. Jeśli pacjent musi wypijać kilka-kilkanaście litrów wody na dobę (polidypsja) i oddaje proporcjonalnie dużo moczu, lekarz może podejrzewać moczówkę lub cukrzycę,
- Uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza i oddawanie niewielkich ilości moczu, występujące z parciami naglącymi (czasem z nietrzymaniem moczu) – wskazują na OAB, zaś ze słabym lub przerywanym strumieniem moczu i dłuższym oczekiwaniem na rozpoczęcie mikcji – na przerost prostaty lub nowotwory,
- Krwiomocz i bóle podbrzusza — mogą współwystępować z częstomoczem w przypadku zmian anatomicznych (kamienie, guzy, polipy).
Nykturia – jakie badania wykonuje się w celu diagnostyki?
Do jakiego lekarza udać się z nykturią? Zwykle pierwszym wyborem jest wizyta u lekarza POZ, który może zlecić podstawowe badania (mocz, krew, USG) i na ich podstawie oraz na podstawie wywiadu ocenić, gdzie leży problem. W czasie konsultacji warto podać wszystkie objawy towarzyszące, zdiagnozowane choroby współistniejące oraz przyjmowane preparaty (leki, zioła i suplementy). Cennym narzędziem w diagnostyce jest prowadzenie tzw. dzienniczka mikcyjnego, czyli spisywanie godziny każdej mikcji, przybliżonej ilości oddanego moczu, ilości i rodzaju przyjętych płynów, a także innych objawów.
W razie potrzeby pacjent zostanie skierowany do jednego ze specjalistów:
- Urologa (najczęściej),
- Nefrologa,
- Endokrynologa,
- Kardiologa,
- Geriatry.
Z kolei inne badania przydatne w ustaleniu przyczyny nykturii to:
- USG układu moczowego – wszechstronna ocena anatomii pęcherza, prostaty czy nerek,
- Analiza i posiew moczu – wykluczenie lub potwierdzenie infekcji, wykrycie obecności białka, cukru czy krwi (również śladowych ilości),
- Testy urodynamiczne – ocena funkcji pęcherza i zwieraczy,
- Cytoskopia (wziernikowanie pęcherza) – diagnostyka nowotworów, często zlecana przy krwiomoczu,
- Badanie polisomnograficzne – podejrzenie bezdechu sennego.
Nykturia – leczenie
Zasadniczo terapia nykturii obejmuje dwie równoległe ścieżki, które często się łączą:
- Leczenie przyczynowe (ukierunkowane na zlikwidowanie lub kontrolę choroby wywołującej nykturię),
- Postępowanie objawowe zmniejszające dolegliwość (np. zmiana nawyków picia, leki zmniejszające produkcję moczu w nocy itp.).
Ogólne zalecenia i domowe sposoby na częste oddawanie moczu w nocy
Pewne zalecenia może wprowadzić każdy, niezależenie od przyczyny częstomoczu nocnego – nawet drobne zmiany stylu życia przynoszą ulgę. Chodzi przede wszystkim o:
- Ograniczenie spożywania płynów i ciężkostrawnych posiłków przed snem,
- Odstawienie lub ograniczenie alkoholu i kofeiny,
- Oddawanie moczu przed snem, nawet bez odczuwania silnej potrzeby,
- Modyfikację godziny przyjmowania leków moczopędnych (po konsultacji z lekarzem!),
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy,
- Dbanie o higienę intymną.
Wskazówki te sprawdzają się również w profilaktyce i zapobieganiu nykturii.
Częstomocz w nocy – leczenie farmakologiczne
Farmakoterapia łagodzi objawy nykturii, ale maksymalny efekt zapewnia tylko połączona z leczeniem choroby podstawowej i zmianą stylu życia. Leki dobiera się do dominującej przyczyny – to m.in. leki antymuskarynowe, desmopresyna czy leki na przerost prostaty.
Częste oddawanie moczu w nocy – leczenie operacyjne
Metody zabiegowe w leczeniu nykturii wchodzą w grę głównie wtedy, gdy wywołująca ją przyczyna wymaga takiej interwencji. Np. w przypadku znacznego przerostu prostaty u mężczyzny standardem jest zabieg przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (TURP) lub inne nowoczesne metody leczenia chorób prostaty (jeśli farmakoterapia nie przynosi ulgi).
Nykturia – podsumowanie
Co oznacza częste oddawanie moczu w nocy? Może świadczyć o wielu problemach – od złych nawyków po poważne choroby. Warto potraktować ją jako wskazówkę do szerszej diagnostyki i w razie potrzeby wdrożyć leczenie, które poprawi komfort codziennego funkcjonowania.
Bibliografia
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14510-nocturia. [dostęp: 15.05.2025].
- https://medlineplus.gov/ency/article/003140.htm. [dostęp: 15.05.2025].
- https://podyplomie.pl/medycyna/35651,nykturia-diagnostyka-roznicowa-i-leczenie. [dostęp: 15.05.2025].
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51993,nykturia-czeste-oddawanie-moczu-w-nocy. [dostęp: 15.05.2025].